Ukrayna’da Gıda Fiyatları Avrupa Seviyesine Ulaştı

Ulusal Ekonomik Kalkınma Konseyi Başkanı Aleksey Doroşenko tarafından bir röportajda Ukrayna’daki gıda fiyatlarının Polonya’daki fiyatları yakaladığı ve hatta ortalama % 5-7 oranında daha yüksek hale bile geldiği ifade edilmiştir.

Doroşenko’ya göre, fiyat farkı sadece artıyor. Ukrayna’da, Polonya’daki fiyatlardan daha düşük bir ürün neredeyse bulunmamaktadır.

Doroşenko “İki yıl önce Polonya’dan hala ucuzduk. Şimdi, en sık olarak, fiyatımız batıdaki komşumuzdan % 5-7 oranında daha yüksektir. Ve fark sürekli artıyor.” dedi.

Diğer bir sorun da aslında ürünlerin kalitesidir. Genellikle ürünlerde güvenlik endişeleri bulunuyor.

Ayrıca bakınız: Ukrayna’nın Tarım Ürünleri İthalatı

Doroşenko, Polonya’nın ekmeğini Ukrayna unu ve tahılı ile pişirdiklerin, buna rağmen beyaz ekmeğin maliyetinin Ukrayna’da % 30 daha fazla olduğunu; ayrıca Polonya’da sütün Ukrayna’nın yarı fiyatı olduğunu da belirtti.

Doroşenko’ya göre, bu farkın ana sebeplerinden birisi vergi sisteminde yatmaktadır. Ukrayna’da gıdalar için % 20 KDV uygulanırken, Polonya’da bu oran % 5.

Kaynak: finance.ua

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]