Ukrayna’da avukatlık ve yaşanan hukuki sorunlar (Röportaj)

Ukrayna’da gerek şahıslar, gerekse tüzel kişiliklerin avukat ihtiyaçlarında dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Ukrayna’da avukat kime denir? Kimin avukatlık yapma hakkı vardır? Avukata ne zaman ihtiyaç duyarsınız? Bu konuları Ukrayna’da avukatlık yapan biri Türk, biri Ukraynalı iki avukat ile konuştuk.

Evren Damyan ve Galina Kozina

Ukrayna’daki Türk topluluğunun yakında tanıdığı iki isimle, her ikisi de Kiev’de avukatlık yapan ve Ukrhaber’in yakın takipçileri olan, Evren Damyan ve Galina Kozina ile Evren beyin ofisinde buluştuk.

Ukrayna’da avukatlık mesleği; Ukrayna’ya iş yapmak için gelen ya da gelmek isteyenler ile iş yapma sürecinde hukuki sorunlar yaşayanların dikkat etmesi gereken konuları konuştuk.

Ukrayna’da avukat ve hukukçu konusunda bir ayrım bulunmaktadır? Nedir bu fark? Kime avukat, kime hukukçu diyoruz? Bu ayrımı nasıl anlayabiliriz?

Evren Damyan: Ukrayna’dan herhangi bir 4 yıllık hukuk fakültesinden mezun olan kişi hukukçu ünvanı alır.

Avukat olabilmesi için hukukçu (jürist) ünvanı aldıktan sonra, en az 1.5 yıl süren yüksek lisans programından mezun olmak zorundadır. Aynı zamanda bir hukuk bürosunda 2 yıl avukatlık stajı yapması gerekmektedir. Bunun sonrasında gireceği avukatlık sınavında başarı gösterdikten sonra avukatlık yapma hakkı kazanmaktadır.

Ukrayna’da kimler resmi olarak avukatlık yapabilir?

Ukrayna’da Resmi avukat olması için Hukuk Fakültesi mezunu olması gerekir. ardından Yüksek Lisans mezunu olması ve 2 yıl avukatlık firmasında resmi staj yapması gerekir. bunlardan sonra avukatlık sınavına girip kazanması gerekir.

Bildiğiniz gibi Ukrayna’ya alınmayan Türkler var. Kapıdan geri gönderiliyorlar. Hukuken bu kişilerin ülkeye girememesi ile alakalı birşeyler yapılabilir mi? Yani kapıdan geçmesini sağlayabilir misiniz?

Galina Kozina: Hayır. Ortada hukuki bir durum olmayıp, bu tamamen oradaki sınır görevlilerinin inisiyatifindedir. Yani avukat olarak bu noktada bir müdahalemiz sözkonusu değildir. O nedenle avukatları yardım için aramalarına bile gerek yoktur.

Peki Galina hanım, deport kaldırılabilir mi?

GK: Elbette. Ama her zaman çok kolay olmuyor. Deport alımş kişinin, deport tarihinden sonra 6 ay içerisinde mahkemeye başvurması gerekmektedir. 6 ay dolduysa dava açma hakkı kaybedilmektedir.

Peki kişi Ukrayna’da da değil. 6 ay içerisinde nasıl başvuracak?

GK: Ukrayna’da bulunan bir avukata Türkiye’den noterden vekalet vermesi ve apostil ettirerek orijinal nüshasını iletmesi gerekmektedir. Şunu atlamamak lazım, kopya nüshası ile başvuru olmamaktadır. Vekalet ile ilgili detayları önceden avukattan öğrenmesi gerekmektedir. Tercümelerin Ukrayna’da yapılması daha uygundur.

Sonrasında idari mahkemede dava açılır.

Davanın sonuçlanması ne kadar sürüyor?

GK: En az 8-10 ay sürmektedir, 1 yılı da bulmaktadır. Çünkü temyize ve sonrasında yargıtaya gitmektedir.

Evren bey, biliyoruz ki Ukrayna’da sorun yaşayan Türkler size çok fazla danışıyor. Türkler en çok hangi sebeplerle bir avukata ihtiyaç duymaktadır?

Evren Damyan: Mesela Ukrayna’ya giriş yaparken üstlerinde bulunan yüksek miktarda parayı deklere etmiyorlar. Ukrayna’ya girerken eğer yanınızda 10 bin euro ve üzeri eşdeğerde nakit para varsa, bunu deklere etmek zorundasınız. Deklere için ücret alınmamaktadır. Dolayısıyla deklere etmeyip, yakalananlar ciddi sıkıntı yaşıyor. 

Bu kişi için hemen bir kamu davası açılmakta. Devlet deklere edilmeyen 10 bin euro karşılığı üzerindeki miktara da el koymaktadır

50 dolar karşılığı devlet idari ceza kesmektedir. Üstündeki miktarı geri almak için davaya avukat katılmaktadır. Bunun için parayı ülkeye sokma sebebinizin ispatlanması gerekmektedir. Bu davanın sonuçlanması da yine 1 yılı bulmaktadır.

Peki başka ne gibi sebeplerle size ulaşıyorlar?

Cüzdanını kaybedenlerle de sıkça karşılaşıyoruz. Pasaport ya da kimliğini kaybetmişler oluyor. Bu kişilerin karakolda dilekçe yazması ve tutanak tutturması gerekmektedir. Bu konuda bizden destek isteyenler çok oluyor. Konsolosluğun geçici pasaportu verebilmesi için karakoldan bu belgenin alınmış olması gerekmektedir. Normalde karakoldan bu belgenin çıkması 10 günü bulmaktadır. Avukat yoluyla hızlandırılabilmektedir.

Oturma izinleri sosyal medyada en çok konuşulan konular arasında. Gün geçmiyor ki bu konuda birileri yardım istemesin. Burada ne gibi sorunlar yaşanmaktadır? 

Galina Kozina: En büyük sorunlar sahte evlilik üzerinden alınan oturumlarda oluyor. Biz avukat olarak sahte evlilik üzerinden oturumu asla önermiyoruz. Bunun çok büyük riskleri bulunmaktadır.

Ne gibi riskler oluşmakta?

Eğer kadın kurnazsa tehditlere başlayabilir. Tüm belgeleri ile Türkiye’ye gidip evlilik bildirimini şikayetçi olarak yaparsa çok baş ağrıtabilir. Sonrasında boşanmayabiiir veya boşanma için çok yüksek meblağlar isteyebilir; yüksek miktarda nafaka ister vs.

Peki oturma izni almak isteyenlere ne önermektesiniz? 

Bunun en sağlıklı yolu aslında şirket kurmaktır. 

Şirket kurup oturum izni almak ile işler bitmiyor diye biliyorum. Bu süreç içerisinde masraflar da devam ediyor. Örneği muhasebeci ücreti ödemek zorunda. Burada neye dikkat edilmelidir?

Özellikle şirket kurup bunun üzerinden oturum almakla iş bitmiyor. Şirketin banka hesabında hareketlenme olmasa bile muhakkak vergi dairesine boş beyannameler vermek gerekmektedir. İyi bir muhasebeci ile bu takibi yapmalarını öneririm.

Facebook gruplarından olsun, açılan çeşitli internet sitelerinden olsun, hepimiz biliyoruz ki bir sürü kişi ben şirket kurarım diye ortaya çıkıyor? Bu konuda ne dersiniz?

Galina Kozina: Piyasada avukatım diye dolanan bir çok kişi var. Eğer kişi avukat olduğunu söyleyerek şirket kuracağını söylüyorsa avukatlık lisansını görmenizde fayda var. Diğer türlü dolandırılma ihtimali yüksektir.

Ne gibi dolandırma örnekleri oluyor?

Mesela birisiyle şirket kurulması için anlaşıp para göndermişler. Bakıyorsunuz avukatın çalıştığı ya da sahip olduğu avukatlık bürosunun hesabına para göndermek yerine western union ile şahsa para gönderiyorlar. Böyle bir durum varsa muhtemelen o kişi avukat değildir ve dolandırıcıdır.

Peki bir avukatla çalıştığında kişi ödemeyi nasıl yapmalılar?

SWIFT yolu ile yollamaları gerekmektedir. Avukatlık firmasının parayı alabilmesi için öncesinde avukatlık sözleşmenin bir nüshasını banka şubesine ileterek kaydettirmesi gerekmektedir. 

Galina hanım, Türkler ya da Türk firmaları en çok hangi türde sorunlarını çözüyorsunuz?

Özellikle vergi sorunları çok çıkıyor. Ayrıca personel anlaşmazlıkları, sözleşme konuları ve ortaklar arasında çıkan uyuşmazlıklar.

Peki ya sizin Evren bey?

Şirketlerin kanuna uygun hareket etmemeleri sebebiyle ortaya çıkan sorunlarla sıkça karşılaşıyoruz. Alacak verecek davaları ile kişiler arasındaki borç ilişkisi yine çok karşılaştığımız konulardan.  

Evren bey, Ukrayna’da Türk olup avukatlık yapan kişi olarak sizi biliyoruz. Peki sizin dışınızda başka Türk avukat var mı?

Ukrayna’da Odessa şehrinde bir Türk arkadaşımız daha var. Bunun dışında resmi olarak Ukrayna’da avukatlık yapma hakkına sahip başka birisi şu an için bulunmamaktadır. 

Galina hanım, Evren bey. Her ikinize de çok teşekkür ederiz.

Ukrhaber takipçileri için bazı bilgileri bizimle paylaşan, bizi kırmayan, sohbetleri keyifli ve aynı zamanda Ukrayna’da Türkçe olarak ulaşabileceğiniz avukatlarla ilgili kısa bilgileri de iletmek istiyoruz.

Galina Kozina (Галина Козіна) kimdir?

Donetsk Hukuk Üniversitesi’nden 2008 yılında mezun olmuştur. Yüksek Lisans eğitimi almıştır.

GK Uluslararası Hukuk Bürosu yöneticisi olup 10+ sene deneyimlidir. 5 senedir Kiev’de avukatlık yapmaktadır. 

Uzmanlık alanı kriminal davalardır. 

Web sitesi: www.gk.ua 

Evren Damyan kimdir?

Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile Kiev’de bulunan MAUP Uluslararası Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Ardından Kiev’de Yolsuzlukla Mücadele konusunda yüksek lisans yaptı. 

Ayrıca ASELSAN’ın resmi avukatıdır. 

Web sitesi:  www.uvito.ua

Evren Damyan’nın  Türkiye’de Partner Avukatlık ofisi de bulunmaktadır.

Av. Uzay Göktürk
www.uzaygokturklaw.com  

Caner Cangül

Endüstri Mühendisi. Internet teknolojileri ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin teknik sorumluluğu ve yönetimi yanında editörlük ve çevirmenlik yapmaktadır. 8 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]