Ukrayna, yabancı yatırımcılar tarafından kontrol edilen dünyanın en büyük ikinci arazi alanıdır

Ukrayna’da 3.3 milyon hektardan fazla tarım arazisi uluslararası yatırımcılar tarafından kontrol edilmektedir.

Uluslararası girişim Land Matrix tarafından yayınlanan “Küresel araziler: küçük faydalar, insanlar ve çevre için önemli riskler” analitik raporuna göre Ukrayna, yabancı yatırımcılar tarafından kontrol edilen toplam arazi alanı açısından dünyadaki ülkeler arasında ikinci sırada yer almaktadır.

Kiev’de karantina güçlendiriliyor: Bazı kurumlara girişe yalnızca sertifika ile izin verilecek

Ukrayna’da 3.3 milyon hektardan fazla tarım arazisi uluslararası yatırımcılar tarafından kontrol edilmektedir. Bu göstergeye göre, Ukrayna yalnızca 3.6 milyon hektardan fazla alanın kendi kontrolleri altında toplandığı Endonezya’nın altında kalmaktadır. Rusya, Brezilya ve Papua Yeni Gine de sıralamada ilk beşte yer alıyor.

Küresel tarım pazarının “büyük oyuncuları” tarafından kontrol edilen bu miktardaki tarım arazisi, ülkenin çevre güvenliği için önemli tehditler oluşturmakta ve aynı zamanda önemli ekonomik zararlara da yol açabilmektedir.

Ekodia yeşil sanayi örgütü başkanı Mikhail AmosovGenellikle çevre için olumsuz sonuçları olan yoğun tarım yapıyorlar. Su, toprak kirliliği ve biyolojik çeşitliliğin azalmasıyla sonuçlanıyor. Şu anda tarımsal uygulamaya yaklaşımları değiştirmeye başlamaz ve tarım üreticileri üzerindeki çevresel kontrolü güçlendirmezsek, toprağın konsantrasyonu büyük ölçekli bozulmasına yol açabilir.” diyor.

Başbakan: Ukrayna’da ortalama maaş şimdi 500 doların üzerinde

Bunun, gelişmekte olan ülkelerdeki arazi birikimini ve bu birikimin sosyo-ekonomik ve çevresel sonuçlarını eleştirel bir şekilde değerlendiren üçüncü Arazi Matrisi raporu olduğunu akılda tutmak lazım.

Daha önce Ukrayna Anavatan Parisi lideri Yulia Timoşenko, şimdi büyük şirketlerin tarım arazileriyle dolandırıcılık yaptığını söylemişti.
nı kaybedebileceğini hatırlayın .

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]