Ukrayna ve Türkiye Üniversiteleri arasında işbirliği anlaşması

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ile Ukrayna’da bulunan Harkov Petro Vasilenko Ulusal Teknik Ziraat Üniversitesi arasında ikili işbirliği protokolü imzalandı.

Gaziantep Üniversitesi, Ukrayna ile olan işbirliklerine bir yenisini ekleyerek, 90 yıllık akademik birikimiyle Ukrayna’nın en iyi teknik üniversitelerinden biri olan Harkov Petro Vasilenko Ulusal Teknik Ziraat Üniversitesi ile akademik ve kültürel faaliyetlere olanak sağlayan işbirliği protokolü GAÜN Rektörlük Makamı’nda imzalandı.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, yeni işbirliği protokolü ile ilgili olarak, “Gaziantep Üniversitesi’nin sahip olduğu teknik bilgi ve yetişmiş insan kaynağı her geçen gün artarak devam etmektedir. Bu protokol sayesinde mevcut çalışmaların, kapsamının genişleyeceğini ve niteliğinin artacağına inanıyorum.” dedi.

Rektör, Prof. Dr. Oleksandr Nanka ise, “Türkiye’de teknik bilimler alanında işbirliği yapılacak en donanımlı üniversitelerden birinde olmaktan dolayı çok mutluyum. Üniversitelerimizdeki potansiyeli birleştirerek çok iyi çalışmalar yapacağımıza inanıyorum” dedi.

Gaziantep Üniversitesi’nin uluslararası işbirliklerini anlatan bir sunum yapan uluslararası işbirliklerinden sorumlu Dr. Nur İncetahtacı da, Gaziantep Üniversitesi’nin Ukrayna’da Harkov Milli Pedagoji Üniversitesi ve Gıda Teknolojileri Akademisi ile işbirliği protokollerinin olduğunu belirterek, bu kapsamda ortak bilimsel çalışmalar ve öğrenci mübadeleleri yapıldığını söyledi.

Gaziantep Üniversitesi’ni ziyaret eden heyette, Harkov Petro Vasilenko Ulusal Teknik Ziraat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oleksandr Nanka’ya, Rektör Yardımcısı Yuriy Vitkovskiy ve Dekan Dr. Otabeg Azizov eşlik etti. Heyet, GAÜN’deki akademik ziyaretleri kapsamında GAÜN Gıda Mühendisliği ve Makine Mühendisliği bölümlerinde bulundu.

Görüşmelere, Rektör Prof. Dr. Arif Özaydın’ın yanı sıra, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Yumrutaş, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İshak Yüce ve Uluslararası İşbirliklerinden Sorumlu Dr. Nur İncetahtacı katıldı.

Ziyaret kapsamında; Gıda Mühendisliği Bölümü’nde Bölüm Başkanı Prof. Dr. Medeni Maskan tarafından bölümü tanıtan sunum gerçekleştirildi. Uluğ Bey Araştırma Merkezi ve Makine Mühendisliği bölümü ziyaret edildi.

Kaynak: gantep.edu.tr

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]