Ukrayna ve Türkiye, Kırımlılar için 500 ev inşa edecek

Herson bölgesinin topraklarında oluşturulacak olan bir yerleşim bölgesinde 500 Kırım Tatar ailesi için ev inşa edilecek.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy tarafından yapılan açıklamada Herson bölgesinde Kırım göçmenleri için bir kasaba inşa edilecek.

Cumhurbaşkanlığı basın servisi Türkiye cumhurbaşkanı ile Herson bölgesinde göçmenler için bir kamp inşası konusunda anlaştım. Dolayısıyla, planlanan yerleşimde 500’den fazla Kırım Tatar ailesi için bir yer olacak. Kasabanın inşası bu yıl başlamalı.” dedi .

Ayrıca, “Çongar” giriş-çıkış kontrol noktasında, sınırı geçmek için özel bir hub oluşturmayı, yollar inşa etmeyi ve ulaşım bağlantıları sağlamayı planlıyorlar.

Resmi istatistiklere göre Ukrayna‘da 1,429,000 yerinden edilmiş kişi yaşamaktadır.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]

Önceki yazıyı okuyun:
Ukrayna ve Türkiye ortak askeri tatbikatlar düzenleyebilir

Ukrayna Savunma Bakanı Andrey Zahorodniyuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ilk resmi toplantıyı yaptı ve ikili savunma işbirliğinin yoğunlaştırılmasına

Kapat