Ukrayna-Rusya ilişkilerindeki krizi çözmekle gerçekten ilgileniyorsa Putin ile görüşmeye hazırım

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy Interfax-Ukrayna ajansına özel bir röportaj verdi. Bu röportajı Türkçeye çevirerek sunuyoruz.

Vladimir Aleksandroviç’in “Doğrudan Hattı”nda konuşan Vladimir Putin Ukrayna hakkında çok şey anlattı. Diğer şeylerin yanı sıra, Ukrayna’yı “dış kontrol” altına verdiği iddia edilen cumhurbaşkanı, Ukrayna’nın yerli halkları hakkındaki yasa tasarısını eleştirdiği ve yine milliyetçilikten bahsettiği için size suçlamaları tekrarladı. İfadelerini değerlendirirsek, yine de Rusya Devlet Başkanı ile doğrudan müzakereler için gerçek bir olasılık var mı?

Bana göre, gerçekler her zaman herhangi bir ifadeden daha anlamlıdır. Değerlendirilmesi gereken gerçeklerdir. Bu tür “dış yönetim” hakkındaki tezlerin, Rusya’daki yerli tüketici için tamamen propaganda mantrası olduğu açıktır. Çünkü gerçek dünyada, Ukrayna ile ilgili tüm meseleler münhasıran Ukrayna ve Ukrayna devletinde çözülüyor ve kesinlikle herhangi bir komşu ülkede ve kesinlikle şu anda ev hapsinde tutulan veya aranan “gölge aracılar” tarafından değil.

Son ABD-Rusya zirvesinin gösterdiği gibi, Ukrayna meselesinin Amerikan ve Rus başkanları arasında doğrudan iletişim formatında bile çözülmediğini ekleyeceğim. Olduğu gibi, dürüstçe konuşalım, her zaman. Bugün işler farklı yürüyor. Zirve öncesi Ukrayna ile istişareler ve kamuoyu bizimle hemfikir oldu. Bu durum, devletimizin öznelliğinin önemli ölçüde arttığını açıkça göstermektedir. Bu neden oldu? Çünkü devletin öznelliği, devletinizin pozisyonunu alenen, düzenli ve sistemsel düzeyde savunmaya hazır olduğunuzda her zaman büyür. Ve devletin itibarı, kendinize sağlayacağınız bir tür kazançla değiştirilemez.

Ülkemizde bu arada, “Ukrayna olmadan Ukrayna hakkında hiçbir şey” ifadesi çok popüler. Devletimiz şu anda tam olarak böyle çalışıyor. Küresel siyasi arenada yaşananlar da sadece bunu kanıtlıyor. Ayrıca 12 Temmuz’da Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile kişisel görüşmem gerçekleşecek. Temmuz ayının sonunda ABD Başkanı Joe Biden ile doğrudan görüşmeler yapılacak. Ayrıca, Ukrayna ve Rusya arasındaki ikili ilişkilerde nesnel olarak var olan bir dizi kriz sorununu çözmekle gerçekten ilgileniyorsa, Başkan Putin ile de görüşmeye hazırım. Her durumda, bu zorlu maç için hazırlıklarımız devam ediyor.

Putin’in “Her şeye Washington’da karar verilirse Zelenskiy ile konuşmak mantıklı mıdır” sözü sizi kişisel olarak etkiledi mi?

Hayır, asla klişeler içinde yaşamam. Örneğin, “Her şeye yalnızca Kremlin’de karar veriliyorsa, Rusların neden seçimlere, doğrudan demokrasiye ihtiyacı var?” deseydim aynen böyle görünürdü.

Tek halk: Putin, Ukraynalılar ve Ruslar hakkında böyle konuşuyor. Ve yine bu halklar arasında hiçbir fark olmadığını ve sorunun sadece iktidarda olduğunu söyledi…

Kesinlikle aynı değiliz. Ama, çok ortak noktamız var. Ortak tarihimiz, hafızamız, komşuluklarımız, akrabalarımız, faşizme karşı ortak zaferimiz ve ortak trajedilerimiz var. Evet, tüm bunlar son derece önemli ve bunu hatırlıyoruz. Ve belki de, ülkelerimiz arasındaki toplam bölünmeyi durdurmak için çok geç değilse, gelecekte ortak bir noktamız olacak. Ama biz, bir kez daha tekrar ediyorum, tek bir halk değiliz. Tek olsaydık, o zaman Moskova’da büyük olasılıkla grivna çalışırdı ve Devlet Duması üzerinde sarı-mavi bir bayrak dalgalanırdı. Yani kesinlikle tek bir halk değiliz. Her birimizin kendi yolu var. Ama gerçekten tek bir amacımız olmalı: Donbass’taki savaşı bitirmek, topraklarını Ukrayna’ya geri vermek. Ve bir şey daha: aynı anda “tek bir halk” hakkında konuşmak imkansız ve açıkça topraklarımızı ele geçiriyorlar ve Donbass’taki katliama devam ediyorlar. Bu apaçık.

Böyle bir fenomeni görmezden gelemeyiz. Şimdi Euro 2020 sırasında, birçok Rus Ukrayna takımını destekliyor. Bunun hakkında konuşuyorlar ve duygularını açıkça gösteriyorlar. Bu neyi gösterir? Bu, Rus toplumunda savaşın sonunda sona ereceğine dair beklentilerin arttığı anlamına gelmiyor mu?

Rusya’daki kamu duyarlılığına tarafsız bir şekilde bakarsak, o zaman açıkçası, Ukrayna’ya karşı savaşı fiilen sona erdirmek için kamuoyunda net ve geniş çaplı bir karar beklentisi göreceğiz. Rus halkı kesinlikle herhangi bir gerilim ve kanlı açılım istemiyor. Rusya Devlet Başkanı’na bir araya gelip barış yolunu bulma teklifimden hemen sonra ortaya çıkan samimi ilgi dalgasını hatırlayın. Bu yapay bir ilgi değil, var olan gerçek beklentilerdir. Bugün toplumun savaş ve savaşın maliyeti hakkında açıkça soru soramayacağını çok iyi anlıyoruz. Ancak Rus toplumunda Ukrayna’ya karşı saldırganlığı sürdürme arzusu olmadığını da çok iyi anlıyoruz. Rusya’da uzun süredir faaliyette olan propaganda makinesinin, insanları modern dünyanın kurallarını tam anlamıyla anlayamamaya ve komşularına karşı nefrete sürüklediği açıktır. Bu açıktır ki Rusya’nın devlet politikasına yansıyor: propagandaya yatırım yaparak, bilinçsizce kendileri bu propagandayı tüketiyor ve ona uyuyorlar. Ancak bu propaganda ve tüm yapay saldırgan süreçler ortadan kaldırılırsa durum tamamen farklı görünecektir. Belki de Rusya Devlet Başkanı’nın kendisi bu propaganda resminin etkisinden kurtulursa, gerçekten konuşacak bir şeyimiz olduğu ortaya çıkacaktır. Efsaneler hakkında değil, gerçekler hakkında. gerçekten konuşacak bir şeyimiz olduğunu anlar. Efsaneler değil, gerçekler.

Vladimir Putin ayrıca devletimizin NATO ile işbirliği ve askeri tatbikatlarına atıfta bulunarak Ukrayna’nın “askeri gelişimi” hakkında da konuştu. Bu konu Rusya için ne kadar acı verici?

Avrupa ve Avrupa-Atlantik topluluklarına aktif şekilde entegrasyonumuzun Ruslar için büyük endişe kaynağı olduğuna şüphe yok. Bu arada, bu bir tür saplantı gibi görünüyor. Ancak, nesnel olarak konuşursak, ortaklarımızın katılımıyla gerçekleşen alıştırmaların tüm formatları bugün veya dün yapılmadı. Örneğin, Sea Breeze tatbikatı 1997’den beri yapılmaktadır. “Askeri gelişme” terimini burada kullanmak mümkün mü? Bu çok garip. Çünkü bu Ukrayna’nın tarihi seçimi ile ilgili.

Ukrayna, herhangi bir egemen devlet gibi, kendi ulusal çıkarlarının gerçekleşmesini nasıl sağlayacağını bağımsız olarak seçer. Özellikle güvenlik açısından. Bu şüphesizdir. Belki birileri buna alışmıştır, ki bu daha önce farklıydı. Ancak bir kez daha tekrarlayacağım: kilit nokta devletin öznelliğidir ve Ukrayna kesinlikle küresel siyasetin bir öznesi, çıkarlarının, ihtiyaçlarının net bir şekilde anlaşılması ve bu çıkarları desteklemedeki aktif konumu ile ayırt ediliyor.

Sizce NATO konusu neden resmi olarak Moskova’da sürekli sert tepkiler uyandırıyor?

Bana göre, sürekli olarak çocukluktan kalma, geceleri dolaptan korkunç birinin çıkıp korkutacağına dair eski bir korkudan bahsetmek gibi. Ama dolapta kimse yok. O sadece bir dolap.

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]