Ukrayna patates ithalatında rekor kırdı. Ancak fiyatlar Polonya’dan daha yüksek

Ukrayna Meyve ve Sebze Birliği, Ekim ayında, Ukrayna’nın tüm yıl boyunca ülkenin tarihindeki en yüksek ithal miktarı olan, 92.6 bin ton patates ithal ettiğini belirtti.

Toplamda, 2019/20 sezonunun başından itibaren Ukrayna, bir önceki sezonun aynı dönemine göre 529 kat fazla olan 142 bin tondan fazla patates ithal etti. Çiftçiler durumun kritik olduğunu söylüyor.

EastFruit fiyat izleme verilerine göre Eylül-Ekim aylarında patates ithalatındaki artışa rağmen, bu piyasadaki patates fiyatlarını önemli ölçüde değiştirmedi. Bu dönemde fiyatı 8 ila 11 UAH arasında oldu. Patatesler ortalama 9 UAH’dan satılmaktadır. Ukrayna’da bu ürünün fiyatlarının Polonya’daki ortalama 2.5 UAH, Rusya’daki 5 UAH’a göre daha yüksek olduğu görülmektedir.

Bakınız: Ukrayna’da borş pişirme maliyeti düşüyor

Tarımcılar ayrıca, tedarikin Belarus’tan yapılmasına rağmen, bunun önemli bir bölümünün Rus kökenli olduğu; buna ek olarak, Rusya’dan doğrudan patates teslimatı da gerçekleştirildiği belirtildi.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]

SBU, Rivne’de yaklaşık altı milyon grivna değerinde kehribar ele geçirdi

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), Rivne bölgesinde yasadışı kehribar üretimi toptan satışı ile uğraşan bir grubun faaliyetini engelledi. Grubun üyeleri bölgenin

Kapat