Ukrayna Parlamentosu ülkede iki yıl kalan yasadışı göçmenleri yasallaştırdı

Ukrayna Parlamentosu tarafından 16 Haziran’da kabul edilen 2335 sayılı yasa tasarısı ile kimlik belgesi olmayan yabancılar, ülke topraklarında en az iki yıl yaşamış olmaları koşuluyla Ukrayna’da ikametlerini yasallaştırabileceklerdir.

Yasadışı Göçmen

Yasa, bu şekilde bulunan yasadışı göçmenlerin Ukrayna topraklarında yasal olarak kalmasına, oturma izni almasına ve yurtdışına seyahat etmek için vatansız kişi belgesi almasına izin veren “vatansız” olarak tanınma prosedürünü belirlerlemektedir.

Çıkarılan yasa sonrasında vatansız kişi statüsünü almış ve 2 yıldan fazla süre Ukrayna topraklarında böyle bir durumda yaşayanlar, göçmenlik izni ve oturma izni alabilecekler.

Kaynak: korrespondent.net

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]

Kiev'deki hükümet binası önünde büyük ölçekli protesto gösterileri (video)
Kiev’deki hükümet binası önünde büyük ölçekli protesto gösterileri (video)

Kiev'deki Bankova Caddesi'nde cumurbaşkanlığı ofisi altında toplanan Anatoliy Şariy destekçileri “Başkanım değilsin!”, “Şariy!” ve "Vova, çık dışarı!"şeklinde tezahüratlarını sürdürüyor.

Kapat