Ukrayna NATO’ya yaklaştı: Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinde reformun ilk aşaması tamamlandı

Savunma Bakanı Andrey Taran, Ukrayna Savunma Bakanlığı basın servisine atıfta bulunarak Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nde savunma reformu çerçevesinde yapılan çalışmaların ilk aşamasının, onu NATO ile uyumluluk kazanmaya önemli ölçüde yaklaştırdığını belirtti.

Andrey TaranBakanlık ile Genelkurmay arasında sorumlulukların paylaşımının demokratik ilkelere uygun olarak yasal düzenleme süreci var: Politikayı Ukrayna Savunma Bakanlığı oluşturmalı, Genelkurmay ise bunun uygulanmasından sorumludur.” dedi.

Savunma Bakanlığı‘nın, devletin siyasi liderliği vizyonunu NATO ile maksimum uyumluluk sağlamayı amaçlayan somut adımlara dönüştürdüğünü düşündüğünü belirten Taran;

“İleri planlarımız, özellikle mevcut savunma yönetim sisteminin kapsamlı olarak incelenmesi sonucunda elde edilen veriler dikkate alınarak oluşturulacaktır. Ortak Kuvvetlerin Donetsk ve Lugansk bölgeleri topraklarındaki operasyonlarında görevleri yerine getirmesi, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin askeri komuta organlarının, oluşumlarının ve askeri birimlerinin alanındadır.” dedi.

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]