Ukrayna küresel refah düzeyi sıralamasında yükseldi

Ukrayna, Credit Suisse tarafından hazırlanan Global Servet Raporu’nda yetişkin başına servet seviyesi 5-25 bin dolar arasında olan bir üst gruba geçti.

Rapor, küresel servetin rekor seviyeye ulaştığını not ediyor. Temmuz 2018 – Haziran 2019 tarihleri arasında dünya nüfusunun toplam serveti % 2.6 artarak 360 trilyon dolara yükselmiştir.

Aynı zamanda Credit Suisse’e göre, dünyadaki tüm yetişkinlerin yarısından fazlası 10 bin dolardan daha az paraya sahip ve yetişkinlerin % 1’i dünyadaki toplam servetin % 44’üne olan milyonerlerden oluşmaktadır.

Analistlere göre, 2019’un ilk yarısından itibaren dünyada 46.8 milyon dolar milyoner yaşıyor ve bu rakam Ukrayna nüfusundan fazla. (Devlet İstatistik Servisi’ne göre, 1 Eylül 2019 itibariyle Ukrayna’da 41.97 milyon kişi yaşıyor)

Rapora göre dolar milyonerlerinin % 40’ı Amerikalı iken Türkiye’deki dolar milyoneri sayısı ise 94 binin üzerindedir.

Bankaya göre, serveti 100.000 doların üzerinde olanlar daha çok Kuzey Amerika, Batı Avrupa, Asya-Pasifik bölgesi ve Orta Doğu’da bulunuyor.

Bakınız: Ukrayna dünya pasaportları sıralamasında bir sıra yükseldi

Bu rapora göre İsviçre’de kişi başına servet 564 bin dolar seviyesinde gerçekleşti.

Araştırmaya göre, gezegendeki en zengin insanların % 10’u dünyadaki tüm servetin % 82’sine sahipken, geri kalan % 90’ı servetin % 18’ine sahip. Aynı zamanda bu ortalama en zengin % 10’unun tüm servetin % 89’una sahip olduğu 2000 yılına kıyasla önemli ölçüde iyileşmiştir.

2018 Credit Suisse sıralamasında Ukrayna’nın yetişkin başına servetinin 5.000 doların altında olduğu yoksul ülkeler grubunda olduğunu hatırlamak lazım.

Çin’in ise tarihte ilk kez, dünyanın en zengin % 10’una giren kişilerin sayısında ABD’yi aştığı bildirildi. Çin’deki 99.9 milyon kişi gezegenin en zengin % 10’una dahil edilirken, ABD’de bu rakam 98.8 milyon olup, Almanya’da 25 milyondur.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]

Ukrayna hayvansal ithalat yönetmeliklerini kolaylaştırıyor

Gıda Güvenliği ve Tüketiciyi Koruma basın servisi tarafından bildirildiğine göre 24 Kasım itibariyle, Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanlığı'nın canlı

Kapat