Ukrayna Kiliselerinin Lideri 3 Şubatta Törenle Görevine Başlayacak

Yeni Birleşik Otosefal (bağımsız) Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin başpiskoposu Mitropolit Epifaniy, Kilisenin resmi başlangıcı yapmak için 3 Şubat’ta düzenlenecek törenle görevine başlayacak.

Ukr-ayna‘nın haberine göre, 17 Ocak Perşembe günü, Kiev başpiskoposu ve Tüm Ukrayna Epifaniği, Ukrayna Rum Katolik Kilisesi Başkanı olan Sviatoslav Shevchuk’un kitabının sunumunda  töreninin 3 Şubat’ta yapılacağını belirtti.

Epifaniy, “Bugün, 3 Şubat’ta gerçekleştirilecek olan  töreni sizlere resmen ilan etmek istiyorum” dedi.

Ayrıca Başpiskopos, törene kutsanmış Sviatoslav Shevchuk’u da davet etti ve Ukrayna Ortodoks Kilisesi ile Ukrayna Rum Katolik Kilisesi arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine devam edilmesi ve daha yüksek bir seviyeye çıkartılması gerektiğinin altını çizdi.

Konuşmasına devam eden Epifaniy, “Daha önce işbirliğinde bulunmamıza ve bunu sürdürmemize rağmen, yeni bir işbirliğinin ilk adımlarını başlatıyoruz. Aramızda oluşturduğumuz bu diyaloğa ve işbirliğine gelecekte de devam edeceğiz. Biz Hristiyan’ız ve biz birlikte iyi yaratmalıyız. Ortodoks Kilisesi ve Ukrayna Rum Katolik Kilisesi arasında verimli bir işbirliğini başlatmak istiyoruz bu ilişki daha önce de vardı ancak bu işbirliğini gelecekte birlikte çalışabilmek için derinleştirmek istiyoruz. ” ifadelerini kullandı.

39 yaşında olan Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin Başpiskoposu Mitropolit Epifaniy, 3 Şubat’ta 40 yaşında olacak.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]