Ukrayna Karapapak Türkleri’nden Nursultan Nazarbayev’e “Tengri Yıldızı” nişanı

Ukrayna Karapapak Türkleri Milli Konseyi tarafından; Kazakistan Cumhuriyeti kurucu Cumhurbaşkanı, Elbaşı ve Kazakistan Cumhuriyeti Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Nursultan NAZARBAYEV’e “Tengri Yıldızı” nişanı verildi..

Ukrayna ulusal basın ve yayın kuruluşlarına açıklama yapan, Ukrayna Karapapak Türkleri Milli Konseyi Genel sekreteri sn. Nigara HAMRAYEVA; “Asil Türk milletine sadakati ve üstün özverileri neticesinde Türk dünyasının siyasi birliğine yapmış olduğu katkılarından dolayı sn. NAZARBAYEV’e borcumuzu azda olsa ödemeye çalıştık.“ dedi.

Nigara HAMRAYEVA, 30 Aralık 2020 tarihinde Ukrayna Karapapak Türkleri Milli Konseyi Genel Başkanı Taşkın GÜLMEMMEDOV tarafından, Kazakistan ilk cumhurbaşkanı, Kazakistan Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Nursultan Abişoviç NAZARBAYEV’e Türk Dünyasına yapmış olduğu üstün hizmetlerinden ötürü “Tengri Yıldızı” nişanı verilmesi hakkındaki kararname imzaladığını belirterek “Tengri Yıldızı” Nişanı Nursultan NAZARBAYEV için bir Türk halklarının ödülü olmakla birlikte, Türk Dünyasında sevilen ve itibar gören Elbaşıdır. Kendisi, çok değerli büyüğümüz, aksakallımız aynı zamanda Kazakistan’ın bağımsızlığı ve egemenliğinin mimarı ve yılmaz savunucusudur. Elbaşımız, konseyimizin bağlı olduğu Ukrayna Devletinin en zor zamanlarında destekçisi ve dostu olmuştur. Konseyimiz Türk dünyasının önemli bir temsilcisi olarak sn. NAZARBAYEV ile onur, gurur duymakta ve yürekten muhabbetle sevgi duymaktadır.” dedi.

Ukrayna Karapapak Türkleri Milli Konseyi”, Ukrayna’da faaliyet gösteren tüm Türk-Karapapak örgütlerini, Türk dili konuşan toplulukları ve Türk halklarının temsilcilerini bir araya getiren bir Ukrayna kamu kuruluşudur.

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]