Ukrayna İlk 10 Süt Ürünleri İhracatçısı Ülke Arasına Girdi

Tarım ve Gıda Bakanlığı Bakan Yardımcısı Elena Kovaleva Ukrayna Süt Üreticileri Derneği ile yaptığı toplantıda son yıllarda ilk kez, Ukrayna dünyanın ilk on süt ürünleri ihracatçısı ülkelerinden biri haline geldiğini söyledi.

Kovalev, “Bugün süt sektöründen olumlu sonuçlar geliyor, hammadde kalitesi yükseldi, son yıllarda Ukrayna ilk kez süt ürünleri ihracatında dünyanın 10 lider ülkesinden biri haline geldi.” dedi.

“2018 yıl sonu tahminlerine göre tüm süt ürünleri hacmi 57 Milyar Grivna olup bunun 7 Milyar Grivnadan fazlası ihracat geliri olacak” diye ekledi. Hayvansal gıda üretiminin, ülkenin devlet tarımsal sanayi kompleksinin ekonomik potansiyelini büyük ölçüde etkileyen, gelişme durumunda olan özel bir tarım dalı olduğunu belirten Kovaleva “019 yılında hayvancılığın gelişimini desteklemek için 3.5 Milyar UAH tutarında fon sağlanacak ve 2018’de süt sığırcılığı için yapılan destekler devam edecektir.” diye ekledi.

Ukrayna aynı zamanda AB’ye en çok tarım ürünleri ihracatı yapan ilk 5 ülke arasından yer almaktadır. 

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]