Ukrayna hükümeti, milletvekillerini yabancıların istihdamını basitleştirmeye davet etti

Ukrayna bakanlar kurulu, milletvekillerinden, yabancıların istihdam için çalışma izni almalarının daha kolay, ancak daha pahalı olacağı yasa tasarısını desteklemelerini istedi.

Bakanlar Kurulu, Verkhovna Rada’ya yabancıların istihdamına ilişkin mevzuatın iyileştirilmesini teklif ediyor. Hükümet, 14 Temmuz’daki bir toplantıda ilgili tasarıyı destekledi.

Tasarı, özellikle, işverenler üzerindeki mali yükün azaltılmasını önermektedir. Ekonomi Bakanlığı basın servisi, bunun yabancılara asgari ücretin 5 veya 10 katı maaş sağlama zorunluluğunun kaldırılmasına katkıda bulunacağını bildirdi.

Hükümet ayrıca, yerel işgücü piyasasını korumak ve işsizlik maaşı ödemelerinde kullanmak için çalışma izni fiyatlarını artırmayı da teklif etti.

Bakanlar Kurulunun tasarısı başka ne gibi kolaylıklar getirecektir:

  • İşverenlerin, Ukrayna’da okuyan yabancılar için ücretsiz çalışma izni alabilmesi;
  • İzinlerin alınması veya geçerliliğinin uzatılması için açık bir belge listesinin belirlenmesi;
  • Kaybolması veya zarar görmesi durumunda ücretsiz bir kopya çıkartılmasına izin verilmesi;
  • İdari hizmetlerin sağlanması için merkezler de dahil olmak üzere izin almanın uygun bir yolunun belirlenmesi;
  • Bu alandaki mevzuata uyum üzerindeki kontrolün güçlendirilmesi.

Bakanlar Kurulu, bu tür değişikliklerin yabancıların yasal istihdamına katkı ile birlikte eşit ücretlendirme koşulları sağlayacağına inanmaktadır.

ukrhaber.com

Ukrayna’da IT uzmanı sıkıntısı: Boş pozisyon sayısı 20 bini aşıyor

Caner Cangül

Endüstri Mühendisi. Internet teknolojileri ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin teknik sorumluluğu ve yönetimi yanında editörlük ve çevirmenlik yapmaktadır. 8 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]