Ukrayna Havayolları hükümete aşı yaptıranları Ukrayna’da karantinadan çıkarmayı teklif etti

Ukrayna Havayolları, koronavirüse karşı aşılanmış yabancılar için ülkeye giriş koşullarının basitleştirilmesi için Ukrayna Sağlık Bakanlığı’na teklifte bulundu.

MAY Ukrayna Havayolları

Mevcut kurallara göre, kırmızı bölge ülkelerinden Ukrayna’ya gelen herkesin bir PCR testinden geçmesi veya 14 günlük bir kendi kendine izolasyondan geçmesi gerekiyor.

UIA, COVID-19’a karşı aktif aşılamanın gerçekleştiği ülkelerin artık kırmızı listede olduğuna dikkat çekerek bir yabancı aşının her iki dozunu da almış olsa bile, kırmızı bölgeden gelişinde test veya karantina almaktan muaf olmadığını ve bunun değişmesi gerektiğini belirtti.

UIA, aşılanmış yolcular için girişin basitleştirilmesinin Ukrayna’daki yolcu trafiğini kademeli olarak artıracağına ve Ukrayna’da aşılama üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacağına inanıyor.

Bu, aşılanan Ukraynalıların da eve döndüklerinde karantinadan kurtarılmaları veya diğer ülkelerin sınırlarını onlar için açması ile gerçekleşecek.

Şu anda Ukrayna’da koronavirüse karşı resmi aşılama henüz başlamadı. Ancak basında çıkan haberlere göre, aşılar yasa dışı olarak yapılmaktadır.

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]