Ukrayna hava trafiğinde artış: Uçuş sayısı bir ayda üç katına çıktı

Ukrayna devlet teşebbüsü olan Hava Trafik Hizmetleri alanında faaliyet gösteren UkSATSE (Украэрорух) Temmuz ayında 12 binin üzerinde uçuş gerçekleştirdi.

Uçak

2020 yılının Temmuz ayında, Devlet Teşebbüsü “UkSATSE” tarafından işletilen toplam uçuş sayısı 12,2 bine ulaştı; ancak geçen yıl Temmuz ayındaki uçuş hacminden halen % 68.3 daha az. Aynı zamanda, işletmenin basın servisine göre geçen aya göre ise sayı 2.7 kat arttı.

Uçuş türlerine göre Temmuz hava trafiği şu şekilde dağıtıldı:

  • İç hat uçuşları – 2,317 (Temmuz 2019’a göre % 32.9 düşüş);
  • Uluslararası uçuşlar – 5,751 (- % 65.2);
  • Transit uçuşlar – 4,127 (- % 77.7).

Şirket, Hava Taşımacılığı Birliği’nden (IATA) gelen bilgilere atıfta bulunarak, bu yılın ikinci yarısında dünya çapında uçuşların yeniden başlamasının uzmanların umduğundan daha yavaş gerçekleşeceğini hatırlattı. Tahminlere göre, hava taşımacılığı ancak 2024’te kriz öncesi seviyelere dönecektir.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]

Önceki yazıyı okuyun:
Dolar elde
Ukrayna’dan en fazla para transferi gerçekleşen ülkeler: Türkiye’de listede.

Ukrayna Merkez Bankası Ukrayna'ya yurtdışından gönderilen paralar ile Ukrayna'dan yurtdışına yapılan para transferine ilişkin verileri açıkladı. Türkiye, Ukrayna'dan yurtdışına para...

Kapat