Ukrayna ek havacılık vergisi getiriyor. Bilet fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Ukrayna’da, hava taşıyıcılarının her bir yolcu ve ticari kargo için ödemek zorunda kalacakları bir hava ücreti getirilmesi planlanıyor.

uçak

Konu ile ilgili yasa tasarısı, milletvekilleri tarafından ilk okumada kabul edildi. Yasanın asıl amacının Devlet Havacılık İdaresi’ni kendi gelirini yaratması olduğu belirtildi.

Yasanın uygulamaya girdiği anda, havayollarında diğer vergiler ve ücretlerle birlikte bilet fiyatlarına ekleneceği beklenmektedir. Yani ayrıca ödenmeyecek olup, diğer vergiler gibi bilet fiyatı içine giydirilecektir.

Kabul edilen tasarıya göre, her bir yolcu için ödenecek hava ücreti:

  • İç hat uçuşlarında 0.5 dolar;
  • Uluslararası uçuşlarda 2 dolar.

Buna ek olarak, taşıyıcı firma yurtiçi trafikteki her bir ton kargo için 2.5 dolar ve uluslararası trafikte 10 dolar ödemek zorunda kalacak.

Aynı zamanda, belirli bir müşteri kitlesi ise bu vergiden muaf tutulacak:

  • 2 yaşın altındaki çocuklar;
  • Ukrayna üzerinden uçan transit yolcular;
  • Hizmet biletleriyle uçan yolcular;
  • Uçaktaki sayıları 10’dan az ise charter uçuşlarının yolcuları.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]

Önceki yazıyı okuyun:
Burak Pehlivan
TUİD Başkanı Pehlivan: “Pandemi sonrası, kriz tecrübesi olan Ukrayna’nın konumu güçlenecek!”

Türk Ukrayna İşadamları Derneği Başkanı Pehlivan, Türkiye ve Ukrayna gibi kriz tecrübesi olan ülkelerin pandemi sonrası dünyada Batı ülkelerine göre...

Kapat