Ukrayna ceviz ihracatçılarının iddialı rakibi Gürcistan

Uzun zamandır cevizin net ithalatçısı olan Gürcistan, bu ürünün ihracatını önemli ölçüde artırmaya başladı.

Özellikle 2019’un sonunda Gürcistan‘ın ceviz içi ihracatı 10 kat artarak 321 tona ulaştı.

Gürcü şirketlerinin kabuklu ceviz ve ceviz içi ihracatından geliri 2019 yılında 1 milyon doları aştı ve 1.4 milyon dolara ulaştı.

Aynı zamanda, Gürcistan’daki ceviz içi ithalatı yıl boyunca % 11 oranında azalarak 1.1 bin ton olarak gerçekleşmiştir. Ukrayna, Gürcistan pazarına bu ürünlerin ana tedarikçisi olmayı sürdürdü ve bu da arzı % 15 oranında azaltarak 1.2 bin tondan bin tona düşürdü.

2019 yılında Gürcü cevizinin ana pazarları Kazakistan, Kırgızistan, Rusya ve Beyaz Rusya oldu. Gürcistan’dan yaklaşık 16 ton ceviz de BAE, Hindistan ve Çek Cumhuriyeti‘ne ihraç edildi.

Ukrayna ceviz hasatında ilk 3 ülke arasında yer almaktadır. Ukraynalı üreticiler 120 bin tondan fazla ceviz topladı. Brüt tahsilat açısından Çin ve ABD‘den sonra dünyada üçüncü sırada yer almaktadır.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]

AB ve Ukrayna, STA’nın güncellenmesi çalışmalarını hızlandıracak

Avrupa Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Warghei, Avrupa Birliği ve Ukrayna'nın gelecek yıl AB ile Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşmasını yenilemek

Kapat