Türkiye’ye gideceklere Kiev Büyükelçiliği’nden yapılan duyuru

T.C. Kiev Büyükelçiliği’nden Yurtdışından Türkiye’ye gidecek yabancı ve Türk vatandaşları için zorunlu COVID-19 test açıklaması.

Büyükelçiliğin açıklaması şöyle;

Değerli vatandaşlarımız,

Pandemi tedbirleri kapsamında 28 Aralık 2020 tarihinden itibaren yurtdışından havayoluyla, 30 Aralık 2020 tarihinden itibaren kara ve deniz yoluyla Türkiye’ye giriş yapacak kişilerin, girişten önceki son 72 saat içerisinde yapılmış negatif SARS-CoV-2 PCR testlerini ibraz etmeleri gerekmektedir.

Negatif PCR testi olmayan kişiler Türkiye’ye giden uçağa alınmayacaklardır.

Hudut kapısından giriş esnasında negatif PCR testini resmi otoritelere ibraz etmeyen kişiler, konaklayacaklarını beyan ettikleri adreste (ev, otel vb.) karantinaya alınacak, konaklayacak yeri olmadığını belirtenler ise İl Sağlık Müdürlüklerince belirlenecek mekanlarda karantina altına alınacaktır. Karantina sürelerinin 7. gününde PCR testleri yapılarak test sonuçları negatif çıkanların karantinası 7. günün bitiminde sona erdirilecek ve PCR testleri pozitif çıkanların tedavileri ise Sağlık Bakanlığı COVID-19 rehberi doğrultusunda yapılacaktır.

Bu uygulama 1 Mart 2021 tarihine kadar devam edecektir.

Saygıyla duyurulur.

Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca’nın açıklaması

Yurtdışı tedbirleri artırıyoruz. 28 Aralıktan itibaren yurtdışından ülkemize havayoluyla, 30 Aralıktan itibaren kara yoluyla gelen her yolcunun, SON 72 SAAT İçinde yapılmış NEGATIF PCR TEST SONUCU İBRAZ ETMESİ zorunlu olacak. Aksi durumda ülkeye girişlerine izin verilmeyecektir.

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]