Türkiye Ukrayna’ya 2 Bin Adet MP-5 Silah Gönderdi

Türkiye Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) silah fabrikası, Ukrayna’ya iki bin ateşli silah gönderdi. Daha fazlasının gönderilmesi de planlanmıştır.

Rbc.ua‘nın haber’inde,  MKEK Silah Fabrikası Müdürü Ali Gümüş, 2019’da fabrikanın Ukrayna’ya 2 bin adet MP-5 makineli tüfek ihraç ettiğini söyledi.

Gümüş, “MP-5’i hem yurtiçi müşterilerimize veriyoruz hem de yurtdışına sevk ediyoruz. Yurtdışı olarak kısa vadede söyleyebileceğimiz Ukrayna’ya 2 bin adet gönderdik, 2 bin adet daha göndereceğiz. Yine MP-5’ten 400, 700, 1000 gibi rakamlarda birçok ülkeye ihracatımız gerçekleşiyor.” ifadesini kullandı.

Ayrıca bakınız: Ukrayna ve Türkiye Silah Üretimi İçin Ortak Girişim Başlattı

Bu yıl 66 bin yerli silah üretmeyi hedeflediklerini ve şimdilik 7.5 ayda 45 bin adete ulaştıklarını aktaran Gümüş, bu sene üretimini ve teslimatını yaptıkları 45 bin silahın 33 bininin MPT-55, 4 bin 500’ünün MPT-76 ve 7 bin 500’ünün MP-5’ten oluştuğunu söyledi.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]