“Şaka bitti”, Ukrayna COVID-19 salgınının en zor aşamasına girdi

Ukrayna’da koronavirüsün yayılmasını önlemek için oluşturulan operasyonel kurul üyesi Olga Golubovskaya, sonbahar-kış döneminde hastalığın şiddetli formları ile koronavirüs ile enfekte olanların sayısının artacağına inanıyor.

Olga Golubovskaya

Koronavirüsün yayılmasını önlemek için oluşturulan bilim kurulunun üyesi olan enfeksiyon hastalıkları doktoru Olga Golubovskaya, Ukrayna 24 TV kanalına verdiği bir röportajda Ukrayna’da COVID-19 salgınıyla ilgili durumun daha da kötüleşeceğine inandığını belirterek;

“Ölüm oranımız şimdi biraz artıyor. Pek çok neden var. Öncelikle şakalar bitti, güldük, yürüyüşe çıktık, yazın herkes dinlendi. Ve şimdi en şiddetli aşamaya giriyoruz. Bu virüs olmaya devam edecek. Biraz farklı özelliklerle sürecek; gerçekten şiddetli formların sayısı artacaktır.” dedi.

Bulaşıcı hastalıklar uzmanı “koronavirüs için yaz mevsimi değil, mevsimsel gripler gibi kış önemli.” diyerek “Bir şekilde Nisan ayına kadar dayanmamız gerekiyor. Öte yandan, ölümlerde bir artış olacak, biliyorsunuz, ölümlülüğün bir yansıması … Ölüm de, tıbbi yardıma ulaşamayan ve bunu istemeyen çok sayıda hasta olması nedeniyle artabilir. Bunlar, resmi istatistiklere dahil edilmiyor. Aslında daha fazlası var … sadece hastanede yatmayı gerektiren ciddi hastalık vakaları kaydediliyor.” şeklinde eklemede bulundu.

Eylül ayı ile birlikte günlük yeni vaka sayılar 3 binin üzerine çıkarken aktif hasta sayısı 24 Eylül itibariyle 100,891 kişidir. (İyileşenler ve ölümler düşülünce)

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]