Polonya’da şu anda 900 bin Ukraynalı işçi çalışmaktadır

Polonya Ulusal Bankası Ekonomik Analiz Departmanı Direktör Yardımcısı Jacek Kotlowski bir basın toplantısında Polonya’da, bugün aralarında yaklaşık 900 bini Ukraynalı olan bir milyondan fazla göçmen işçinin bulunduğu söyledi.

Kotlovski, “İşgücü piyasasındaki sıkıntı, göçmenlerin akışı nedeniyle bir miktar azaldı. Şu andasadece Ukrayna’dan yaklaşık 900 bin göçmen işçi bulunuyor. Ayrıca, diğer ülkelerden, özellikle de Belarus’tan gelen göçmenler var.” dedi.

Polonya’da yabancı işgücü göçmenlerinin sayısı şu anda bir milyonu aşıyor.

Bakınız: Ukraynalı işçiler Polonya’ya giderken, Polonyalı işçiler çalışmak için AB’ye gidiyor

Polonya Ulusal Bankası’na göre Ukrayna ve Beyaz Rusya’dan gelen göçmen işçilerin geçici niteliği gözönüne alındığında, Ukrayna’da veya Belarus’tan gelen sıradan bir işçinin Polonya’da yaklaşık yedi aydır çalıştığı tahmin edilmektedir.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]

Ukrayna, sahte ilaç cezalarını sertleştirdi

Verkhovna Rada, 5 yıldan başlayıp ömür boyu hapis cezasına varan yeni cezalar getiren sahte ilaçlarla ilgili yasa tasarısını oyladı. Delo.ua'nın

Kapat