Polonya, Ukrayna halkını ve Ukrayna’nın NATO hedeflerini destekliyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, Polonya’nın ve şu anki Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın Ukraynalıları ve Ukrayna’nın Kuzey Atlantik İttifakı hedeflerini desteklediğini söyledi.

Vladimir Zelenskiy

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile yaptığı ortak brifingde konuşan Zelenskiy “Polonya her zaman Ukrayna’yı, Ukrayna halkını destekliyor. Bu yüzden burada olmak zorundaydım … Ayrıca Andrzej Duda’ya, ülkemizin NATO üyeliğini savunduğu için Ukrayna’ya verdiği desteği güvence altına aldığı için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Bu, Avrupa siyasetinin geleceği için çok önemli. Cumhurbaşkanı Duda liderliğindeki Polonya’nın egemenliğimizi ve toprak bütünlüğümüzü koruduğu ve Kırım’ın Rusya tarafından yasadışı ilhakını tanımadığı için minnettarım. “

Zelenskiy ayrıca, “Yakın gelecekte Ukrayna ile Polonya arasındaki düğüm haline gelmiş sorunların çözüleceğini” umduğunu ifade ederek “Polonya ile bazı tarihi sorunlarımız olduğunu biliyorum, ancak yakın gelecekte ülkelerimiz arasında bu tür sorunlar olmayacağından eminim, çünkü birbirimizi mükemmel anlıyoruz.” dedi.

Ayrıca devlet başkanı Duda’yı Polonya Anayasasının 230. yıldönümünden ötürü kutladı ve Kırım Platformu zirvesi için Kiev’e davet ederek “Ukrayna bağımsızlığının 30. yıl dönümünde yapılacak Kırım platformunun zirvesine eşi Andrzej Duda ile birlikte bekliyorum. Bizim için çok önemli olacak. Bu zirvede sadece dostlarımız ve ortaklar olacak. Bu, Kırım yarımadasının işgalden kaldırılmasıyla bağlantılı bir zirvedir.” dedi.

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]