Otokar’dan Ukrayna’ya 18 milyon değerinde 10 otobüs

Türk otomotiv sektörünün önemli şirketlerinden Otokar, Ukrayna’nın batısında yer alan Vinnitsa Bölgesi ile 18 milyon liralık anlaşma gerçekleştirdi.

Dünya gazetesin haberine göre, Türk otomotiv sektörünün en önemli şirketlerinden Otokar, rotasını Karadeniz’in karşı kıyısına çevirdi.

Koç Holding’e ait Otokar, Ukrayna ile anlaştı. Ukrayna’nın batısında yer alan Vinnitsa Oblastı (Bölgesi), ilk etapta 10 otobüs alacak.

Otokar Kent marka araçlar için yapılan anlaşma yaklaşık 18 milyon lira olarak belirlendi. 12 metre uzunluğundaki otobüsler 101 yolcu kapasitesine sahip.

Vinnitsa Kent Konseyi’nin resmi sitesinde yer alan duyuruda araçlar Vinnitsa Transport Company adlı kamuya ait şirket tarafından kullanılacak.

Koç Holding, Ukrayna’da geçtiğimiz yıllarda Budget başta olmak üzere araç kiralama şirketleri ile de yatırım yapmıştı. Otokar, geçtiğimiz yıl Romanya, Ürdün gibi ülkelerde açılan otobüs ihalelerini kazanarak gündeme gelmişti.

Dünya.com – Kerim Ülker

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]