Nedir Bu Kırım Platformu?

2014 yılında tabiri caizse bir “oldubitti” ile Rusya’ya bağlanan Kırım, uluslararası hukuka göre halen Ukrayna toprağı olarak kabul ediliyor. Kırım işgalinin ardından başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok Batılı devletin ekonomik ambargosu ile karşı karşıya kalan Rusya, işgalden bu yana ciddi bir ekonomik darboğazın içinde.

Kırım Platformu

Buna rağmen Kırım konusunda geri adım atmak istemeyen Moskova yönetimi, Kırım’ın demografik yapısını değiştirme amacıyla Rusya’nın çeşitli bölgelerinden 2014-2019 arası yaklaşık 150.000 Rusya vatandaşını bölgeye yerleştirdi

Rusya’nın genişlemesinden oldukça rahatsız olan ABD ve Avrupa ülkeleri diplomatik ve ekonomik açıdan Ukrayna’ya ciddi destekler verdi.

Bunun yanında 1475’ten 1774 yılına kadar Osmanlı yönetimi altında kalan Kırım, Türkiye için de kritik bir konu. Bu sebeple işgalde bu yana Türkiye Ukrayna ilişkileri hızlı bir şekilde gelişmeye başladı ve Türkiye, Kırım’ı hiçbir zaman Rusya toprağı olarak kabul etmedi.

Peki ülkeler arasındaki görüş ayrılıkları devam ederken, Kırım sonsuza kadar Rusya yönetimi altında mı kalacak?

Bu sorunun cevabını öngörmek oldukça güç, ancak Ukrayna Kırım’ı geri alma konusunda kararlı görünüyor.

Bu çerçevede Kiev yönetimi yeni bir adım atarak “Kırım Platformu” adında bir projeyi başlatma kararı aldı.

Kırım Platformunun amacı, Kırım işgalinin hukuka aykırı olduğunu uluslararası kamuoyuna daha aktif bir şekilde duyurmak ve Kırım Tatarlarının haklarını savunmak olarak belirtildi.

Platformun faaliyetlerini duyuran ve Ukrayna bürokrasisinde bu derece önemli bir göreve gelen ilk Kırım Tatarı olan Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Dzhaparova, Kırım Platformunun;

  1. Devlet başkanlarının katılacağı yüksek siyasi düzey toplantıları;
  2. Dışişleri ve Savunma bakanlarının katılacağı toplantılar;
  3. Parlamentolar arası ortak çalışma grupları;
  4. Bölge üzerine çalışmalar yapan gazeteci ve akademisyenlerin katılacağı çalıştaylar

Olmak üzere 4 aşamadan oluşacağını belirtti.

2021 Mayıs ayında çalışmalarına başlayacak olan Kırım Platformunun önemli avantajlarından birisi de Joe Biden’ın ABD başkanı olarak seçilmesi…

2014 yılında Kırım Rusya tarafından işgal edildikten sonra Kiev’i tam 4 kez ziyaret eden Biden, Kırım konusuyla özel olarak ilgileniyor ve Ukrayna’yı destekliyor.

Kırım özelinde Kiev’de yapılacak olan toplantılara katılması beklenen Joe Biden, platformun uluslararası kamuoyunda etkisini artıran önemli etkenlerden birisi olabilir.

Rusya resmi olarak platform ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı ancak Rus medyası Kırım platformunu “boş amaç” olarak tanımladı ve başarısız olacağını iddia etti.

Kırım Platformunun çalışmalarını ve başarısını bize zaman gösterecek…

Yusuf Bektaş

Yusuf Bektaş

Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencisi. Rusya ve Ukrayna üzerine çalışmalar yapmaktadır. Türk ve Rus medyasında yazıları yayınlanmıştır.