Moody’s: NBU’nun özerkliğine yönelik tecavüz, yabancı yatırımcıların ilgisini zayıflatacak

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s analistlerinin hazırladığı ‘Kredi Görünümü’ araştırmasında Ukrayna Merkez Bankası’nın başkanı ve merkez bankasının bağımsızlığı konusundaki belirsizliğin, Ukrayna’nın dış finansmanını tehdit ettiği belirtildi.

Merkez Bankası

Analistler, belirsizliğin artan likidite ihtiyacı ve dış şoklara karşı kırılganlık koşullarında meydana geldiğini vurgulamaktadır.

Tahminlerine göre, Ukrayna’nın 2020’nin ikinci yarısında geri ödemeler için 73.5 milyar dolara ihtiyacı olacak. Aynı zamanda GSYİH’de % 7.5’lik bir düşüş beklenmektedir.

Raporda “Genel olarak, tahminlerimize göre, hükümetin 2020 için brüt finansman ihtiyaçları GSYİH’nın yaklaşık % 16’sı olacak, gelecek yıl finansman ihtiyacı daha az olacak, ancak durum zor olacak” denildi.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]

Önceki yazıyı okuyun:
Koronavirüs-Covid-19-Ukrayna
Ukrayna koronavirüs rakamları: Günlük 612 artışla, toplam 54,133 (13 Temmuz)

Ukrayna Halk Sağlığı Merkezi’ne göre, 13 Temmuz günü sabah itibariyle yayınlanan verilere göre önceki gün içerisinde 612 laboratuvar onaylı yeni...

Kapat