Kliçko: Troeşçina metrosunun tamamlanması 4-5 yıl sürecektir

Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, Radio Liberty ile yaptığı röportajda, Vinogradar istasyonu ve Troeşçina metro hattı hakkında da konuştu.

Vinogradar istasyonu için yeraltında yapılacak 1,300 metre çalışmanın 900 metreden fazlasının döşendiğini söyleyen Kliçko “Hala birkaç şey kaldı. Zamanlama açısından birkaç ihlal var. Ancak Kievmetrostroy şirketi yıl sonuna kadar istasyonu açabileceğimizi garanti ediyor.” dedi.

Bu yıl en az bir istasyonun açılması gerektiğini belirten belediye başkanı, “Her şey bizim tarafımızdan finanse ediliyor, sorun olmamalı.” dedi.

Genel olarak, “Syrets” istasyonunun sonrasında “yeşil” hattın devamı olacak olan Vinogradar’a giden hatta iki istasyon inşa edilecek. “Mostitskaya” (bu bölüm yeraltı tünelleri döşenerek inşa ediliyor) ve ” Prospekt Pravdy” (bu bölüm açık bir şekilde inşa edilecek) …

Kliçkoko, Dinyeper’ın sol yakasındaki Troeşçina’ya, köprü olmadan metro inşa edilemeyeceğini söyledi. Podolsk köprüsü geçişi veya henüz tamamlanmamış Podolsko-Voskresensky köprüsü geçişi bitmek zorunda diyen Kliçko “Köprüler birbirine bağlı, onlar sadece bir köprü değil aynı zamanda gövdesinde de bir metro hattı var. Şu anda tasarım çalışmaları yapılıyor, masal anlatmayacağım ama metro yapma meselesi sanırım 4-5 yıl sürecek.” dedi.

Belediye başkanına göre, köprünün yapımındaki yavaşlama yabancı uzmanların koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle zamanında gelememesinden kaynaklandı.

Kiev’in iki yakasını birleştirecek olan yeni turuncu metro hattı Troeşçina ile Podol (ve uzak gelecekte Julyani havaalanı) arasını başlayacak olan dördüncü metro hattıdır. Yapımının zamanlaması ise henüz belirlenmedi.

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]