Kliçko son dönemde Kiev’i ziyaret eden yabancı turist profilini açıkladı

Kiev belediye başkanı Vitaliy Kliçko, başkentin, yılın başından beri turizm vergisinden 22 milyon UAH aldığını belirtti.

Kiev belediye başkanı Vitaliy Kliçko, Direct TV kanalında Valery Kalniş’in programında “Bugün yaklaşık 300 bin yabancı başkenti ziyaret etti. Turizm, tarihi ve güzel şehrimizin önemli alanlarından biridir. Kiev cazip çünkü fiyatlar diğer ülkelere göre çok daha düşük. Ancak, örneğin, son dönemde Ukrayna’ya gelen Orta Doğu’dan bir turist ailesi, Kiev’de günde 300 ila 500 dolar arasında harcayarak ayrılıyor. Buna otel konaklama, restoran ve kafeleri ziyaret, konserler dahil. Yılın başından beri şehrimizin bütçesi sadece turizmden 22 milyondan UAH’dan fazla aldı.” dedi.

Bugün toplam turist sayısında 5. sırada Orta Doğu’dan gelen turistler oluşturmaktadır. İlk sıralarda 26 binden fazla kişi ile ABD, 22 binden fazla kişi ile İsrail ile 21 binden fazla kişi ile Türkiye‘den gelen turistler var.

Ukrayna, Türkiye’den çimentoya gümrük vergisi getirecek

Suudi Arabistan’dan, yılın başından bu yana 13 binden fazla turist geldi. Çünkü ülkeler arasında direkt uçuşlar açıldı. Ayrıca Temmuz ayında, ülkeler arasında vizesiz bir rejim başlatıldı. Çoğu Avrupa ülkesinin Arabistan’dan gelen turistlere kapalı olması ise Ukrayna’yı daha cazip hale getirdi.

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]