Kiev’de yuvarlak masa toplantısı: Dağlık Karabağ Azerbaycan toprağıdır (video)

UNIAN basın merkezinde “Azerbaycan: 29 yıllık bağımsızlık. Yeni gerçekler ve yeni zorluklar ” isimli bir yuvarlak masa toplantısı yapıldı. Tükiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere’nin de katıldığı toplantıda Dağlık Karabağ sorunu masaya yatırıldı.

Azerbaycan zafere inanıyor, tüm dünya Dağlık Karabağ'ın bir Azerbaycan toprağı olduğunu biliyor

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Ukrayna Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Elmira Akhundova, 1988’den beri Azerbaycan’ın birçok vatandaşının özgürlük için canlarını feda ettiğini hatırlatarak “Kan her yere dökülüyordu. Bu nedenle Mikhail Gorbaçov’un, SSCB’nin çöküşünün kansız olduğu şeklindeki iddiasındaki tarihsel iddia bir küfür gibi. O zamandan beri çok fazla kan aktı ve maalesef birçok açıdan onun hatası sebebiyle de hala dökülüyor.” dedi.

1990-1993 arasında Azerbaycan topraklarının % 20’sini kaybetti

Akhundova, modern Azerbaycan’ın 1990-1993’teki ilk gelişim aşamasının daha az başarılı olduğunu vurgulayarak “Çünkü önce iktidara gelenler ile ardından gelen Halk Cephesi lideri Ayaz Mutalibov‘un Moskova yanlısı liderliği, tam bir beceriksizlik örneği oldu ve bu yıllar Azerbaycan topraklarının % 20’sinin kaybına yol açan bir dizi bitmeyen darbe, rejimin kriminalize edilmesi, iktidar mücadelesi olarak hafızamızda kendine yer buldu.” dedi.

Aynı zamanda, Azerbaycan halkının tüm koruyucu güçleri seferber ettiğini ve kayıtsız şartsız inandıkları siyasetçi Haydar Aliyev’in lehine bir seçim yaptığını vurgulayan büyükelçi, “Parlak siyasetçi Haydar Aliyev’in bir iç savaşı nasıl önlediği, dağılmayı nasıl durdurduğu hala anlaşılamıyor. 1993-2003 dönemini bir canlanma dönemini olarak tanımlıyorum.” dedi.

Ona göre Aliyev, birkaç ay içinde, Azerbaycan topraklarının bir kısmını Kasım 1993’ten Mayıs 1994’e kadar kurtaran bir ordu kurmayı başardı. Azerbaycan’ın ayakta kalmasına ve gerçekten tarihi bir atılım yapmasına yardımcı olan petrol sözleşmeleri imzaladı.

Elmira Akhundova, Aliyev’in değişim için inanılmaz bir siyasi yetenek sergilediğini ve Sovyet sonrası alanda özel toprak mülkiyetini ilan eden ilk kişi olduğunu ve Azerbaycan’daki köylülere toprak dağıttığını söyledi.

Ayrıca büyükelçi, Aliyev’in kelimenin tam anlamıyla tüm dünya liderlerini işgal ve saldırı gerçeğini tanımaya ve kabul etmeye; çatışmanın çözümünün dayandırılması gereken ilke için uluslararası yasal tescilini sağlamaya zorladığını söyledi.

Azerbaycan’ın gelişmesinin üçüncü döneminin 2003’te başladığını hatırlatan büyükelçi, modernleşme ve daha fazla gelişmeyi getiren büyük reformların Cumhurbaşkanı İlham Aliyev dönemi ile başladığını belirterek “Haydar Aliyev bir kurtarma misyonu gerçekleştirdiyse, halefi İlham Aliyev, Azerbaycan’ın küreselleşen dünyadaki yerini ve rolünü belirlemek, ekonomide, sosyal alanda, bilgi teknolojilerinde bir atılım yapmak ve devlet bağımsızlığının geri çevrilemezliğini ve kendi kendine yeterliliğini sağlamak zorundaydı.” diye kaydetti.

İlham Aliyev’in, ülkenin sanayi sonrası bir toplum olarak rayına oturması için görkemli bir plan uyguladığını vurguladı.

Minsk grubu çalışmaları sonuç vermedi

Ona göre, Azerbaycan’da dördüncü gelişme aşaması başladı: bu yıl Dağlık Karabağ konusundaki çatışmanın 30. yıldönümünde kurtuluş aşaması başladı diyen büyükelçi “Bütün bu yıllar boyunca uluslararası yapılardan, arabuluculardan dürüst bir şekilde destek bekledik; ancak maalesef sıradan temyizlerin yanı sıra, sorunun barışçıl çözümüne yönelik Minsk grubunda hiçbir şey başaramadık.” diye ekledi.

Ermenistan’ın bir dizi provokasyonundan sonra Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin bir karşı saldırı ve terörle mücadele operasyonu başlattığını da sözlerine ekleyerek “Zafere inanıyoruz, topraklarımızın hızlı ve nihai kurtuluşuna inanıyoruz, çünkü Karabağ’ın Azerbaycan olduğunu herkes biliyor, tüm dünya biliyor.” dedi.

Azerbaycanlılar Çanakkale’de 3 bin şehit verdi

Türkiye Cumhuriyeti’nin Ukrayna’nın Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Kasım 1991’de Türkiye’nin Azerbaycan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk devlet olduğunu, ancak iki halk ve ülkeler arasındaki ilişkinin daha derin köklere sahip olduğunu hatırlatarak “Osmanlı ordusu, 1915’te Gelibolu’daki dünyanın egemen güçleriyle karşı karşıya gelince, Azerbaycanlılar da cepheye koştu. 3 bin Azerbaycanlı bu zafer için hayatlarını verdi ve yakında anıları Çanakkale anıtıyla ölümsüzleştirilecek.” dedi.

Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda Osmanlılara, yaşadığı bir dizi savaşla zayıflamış olmalarına rağmen Azerbaycanlıların bağımsızlık için savaşırken tereddüt etmeden yardıma koştuğunu hatırlatan Güldere “Ve bugün Azerbaycan’ın son 29 yılda elde ettiği başarılarla gurur duyuyoruz. Azerbaycan, ekonomik büyüme, sosyo-ekonomik ilerleme ve kültür alanındaki başarılar sayesinde bölgede kilit bir oyuncu haline geldi.” dedi.

Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinde de benzer eğilimlerin izlenebildiğini belirten büyükelçi “Azerbaycan’daki Türk yatırımları 11 milyar dolar. Buna karşılık, Türkiye’deki Azerbaycan yatırımları 20 milyar dolar.” diye vurguladı.

Türkiye ve Azerbaycan kardeştir

Türk-Azerbaycan stratejik ortaklığı ve kardeşlik ilişkilerine dayalı stratejik projelerde “bölgemizin ortak refahı için tüm kaynaklara sahip olduğunu, ancak bazı kritik konuların ele alınması gerektiğini” gösterdiğini söyledi.

Yağmur Ahmet Güldere, “Bölgedeki istikrarsızlığın ana kaynağı Dağlık Karabağ da dahil olmak üzere Azerbaycan topraklarının yaklaşık % 20’sinin devam eden işgalidir … Azerbaycan, BM sözleşmesinin 52. maddesinde öngörülen meşru müdafaa hakkına başvurarak yasal olarak terörle mücadele başlattı.” dedi.

Türk Büyükelçisi, dünyanın Azerbaycan topraklarının % 20’sinin işgal altında olduğu gerçeğini artık görmezden gelemeyeceğini ve bu sorunu AGİT Minsk Grubu şeklinde çözme yönündeki uluslararası çabaların önemli bir ilerleme sağlayamadığını söyledi.

Yağmur Ahmet Guldere, “Dağlık Karabağ’daki sorunun çözümünün Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün uluslararası hukuka uygun olarak sürdürülmesi ilkesine dayalı olarak BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olarak sağlandığını görmek istiyoruz.” dedi.

Büyükelçi, Türk vatandaşlarının otuz yıldır bu yönde önemli bir ilerleme kaydedilmemesinden dolayı Azerbaycan vatandaşlarının hayal kırıklığını tam olarak anladıklarını vurguladı.

Ukrayna Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan’a ait olduğunu kabul etmektedir

Ukrayna Milletvekili ve Azerbaycan ve Türkiye ile parlamentolar arası ilişkilerden sorumlu grupların eşbaşkan yardımcısı Ludmila Marçenko ise, Azerbaycan’ın Ukrayna için stratejik bir ortak olduğunu kaydederek “Karabağ’ın Azerbaycan’a ait olduğunu bütün dünya kabul etti. Ukrayna da bunu tanıyor.” diyerek “Ve yakın gelecekte, mümkün olduğunca barışçıl bir şekilde, çatışmalar olmaksızın, zayiat vermeden, Azerbaycan’ın topraklarını geri kazanması çok önemli.” diye ekledi.

Buna karşılık, Ukrayna Tam Yetkili Büyükelçisi ve Yeni Çözümler Merkezi Başkanı Konstantin Eliseev, Azerbaycan’ın son 29 yılda elde ettiği başarıların şaşırtıcı olduğunu ve bu ülkeyi ziyaret ettiğinizde son yıllarda nasıl geliştiğini görebileceğinizi söyledi.

Dağlık Karabağ sorunu çözülmelidir

Eliseev, “Azerbaycan’ın refahına somut katkılarda bulunan kurucu baba Haydar Aliyev ve halefi İlham Aliyev’den başlayarak Azerbaycan Cumhuriyeti liderliğinin rolüne dikkat çekmek istiyorum ve bunlar sadece iltifat değil, bunlar gerçekler.” dedi.

Ona göre Dağlık Karabağ sorunu er ya da geç çözülmesi gereken bir sorundur.

“BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararları temelinde siyasi ve diplomatik olarak çözülmesi arzu edilir. 1993 yılında kabul edildi, ancak ne yazık ki bugün Güvenlik Konseyi bunların uygulanmasını henüz sağlayamıyor. Ne yazık ki, Rusya Federasyonu da bu çatışmalarda önemli bir rol oynuyor ve açıkçası, Rusya’nın olduğu yerde, her zaman sorun vardır.” dedi.

Ukrayna’da yarım milyondan fazla Azerbaycanlı yaşamaktadır

Ukrayna Milliyetler Meclisi Başkanı, Ukrayna Azerbaycanlıları Birleşik Kongresi Başkanı Rovşan Tagiyev, Ukrayna’da yarım milyondan fazla Azerbaycanlı yaşadığını, diasporanın tarihi vatanlarına yakın olma arzusunun doğal bir duygu olduğunu, işgal altındaki Azerbaycan topraklarında işlenen suçlara kimsenin göz yumamamayacağını belirterek “28 yıldır çalışan ve kesinlikle hiçbir şey yapmayan AGİT Minsk Grubu. Ve bu tür şeyler, bu tür enfeksiyonların ve saldırganlık yataklarının dünyanın diğer bölgelerinde büyümesine katkıda bulundu. Bu da 2014 yılında Ukrayna’yı etkiledi. Gönüllü taburların oluşumuna burada yaşayan Azerbaycanlılar da katıldı.” dedi.

Tagiyev, bugün Ukrayna ve Azerbaycan’ın yakınlaştığını belirterek, hibrit saldırılara ve doğrudan saldırılara yalnızca ortak çabaların karşı koyabileceği gerçeğinin farkına varıldı diye ekledi.

Dağlık Karabağ’da Ermenistan işgalcidir

Buna karşılık, Tarih Bilimleri Doktoru, Kiev-Mohile Akademisi Ulusal Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi Profesörü Ferhad Turanlı, Dağlık Karabağ’daki çatışmanın tarihinin Rus İmparatorluğu ile İran’ın bölündüğü 19. yüzyıla kadar uzandığını hatırlattı. “Azerbaycan toprakları 1813 ve 1828 anlaşmalarına göre iki kısma ayrılmıştır. Bu bağlamda, Ermenilerin diğer devletlerin topraklarından Karabağ topraklarına ve Azerbaycan’ın kuzeyindeki diğer topraklara yerleştirilmesi gerçekleştirilmiş ve yerel Azerbaycan nüfusu sürülmüştür.” dedi.

Ermenistan ile müzakare edilemez!

Ukrayna Azerbaycanlı Birleşik Diaspora Başkanı Hukuk Doktoru Hikmet Cavadov ise, Ermeni tarafının Osmanlı İmparatorluğu döneminde bile sivil nüfusla her zaman mücadele ettiğini vurgulayarak “Geçen gün Gence şehrinde yaşananlar da bu insanlarla müzakere etmenin imkansız olduğunun bir göstergesi, yani askeri gruplar derken, kategorik olarak onlarla masada oturup bir şey hakkında konuşmaya karşıyım. Teröristlerin yok edilmesi gerekiyor. Azerbaycan topraklarında barışçıl şehirlere ateş eden askeri oluşumların konuşacak hiçbir şeyi yok.” dedi.

Cavadov aynı zamanda bugün Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin topraklarını özgürleştirmesinden çok memnun olduğunu söyleyerek “Azerbaycan halkını terörle korkutamayacağınızı da söylemek istiyorum.” diye ekleyerek Karabağ’ın kurtuluşunun bir onur meselesi olduğunu belirtti.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]