Kiev’de daire fiyatları artarken özel ev fiyatları düştü

Kiev’de özel evlerin fiyatı son yılların en düşük seviyesinde olup, şehirde 70 bin dolara kadar ev bulunabilmektedir.

Dom.ria emlak portalı uzmanı Anatoli Topal tarafından belirtildiğine göre kottaj olarak bilinen evlerin fiyatları 2006 yılı seviyesine gelmiştir.

Topal “Sadece son beş ayda, Kiev’deki ekonomi ve konfor standartındaki özel evlerde % 10-12 oranında fiyat düşüşleri görüldü.” dedi.

Bakınız: Kiev’de yeni binalarda konut fiyatları geriledi

Kiev toprak sınırlarında 5 ila 8 dönümlük bir arsaya sahip bir ev zaten 70-90 bin dolara satın alınabiliyor. Genel olarak bu evler 1960 ve 1980’lerde inşa edilmiş konutlar olup, genellikle kozmetik onarımları oluyor; merkezi su ve kanalizasyon sistemine dahil olmayabiliyor.

Uzmanlar, fiyatlardaki düşüşü birkaç faktörle açıklıyor:

– Zengin alıcılar için bu tür konutlar pek ilgi çekmiyor. Yazlık kasabalardaki modern evleri; gelişmiş altyapıya ve daha uygun bir sosyal ortama sahip kasaba evlerini tercih ediyorlar.
– Böyle bir evin tamamen yeniden onarımı, yenisini yapmaktan daha pahalıdır. Ayrıca, yazlık alıcılar genellikle ne istediklerini açıkça bilirler. Bu nedenle ihtiyaçları için bir ev inşa etmeyi ve çok sayıda kısıtlamayla ilişkin karmaşık onarımlarla uğraşmamayı tercih ediyorlar.
– Kiev emlak piyasası döviz kuru dalgalanmaları karşısında hareketsiz kaldı.

Bununla birlikte, analistler bu durumun uzun sürmeyeceğini tahmin ediyorlar ve 2020 baharında fiyatlarda artış bekliyorlar.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]