Kiev – Borispol Havaalanı Hızlı Tren Seferleri Başlıyor


Ukrayna’nın başkenti Kiev ile Boryspil Uluslararası Havaalanı’nı birbirine bağlayacak hızlı tren projesinde sona gelindi.

Ukr-Ayna’nın haberine göre PJSC Ukrzaliznytsia (Ukrayna Demiryolu Taşımacılığı Devlet İdaresi), Kasım 2018’de Boryspil uluslararası havaalanına hızlı tren seferlerini başlatacak.

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman 25 Ekim’de Twitter hesabında yaptığı açıklamada, “Şubat ayında proje, mayıs ayında- işlerin başlangıcı ve ekim ayında- trenin test lansmanı yapıldı. Kasım ayında da hızlı trenin lansmanı yapılacak.” dedi.

Başbakan, projenin maliyetinin 580 milyon UHA olduğunu hatırlatarak, havalaalanı terminali ve hızlı tren platformu arasında kapalı bir tünel oluşturulmasının, ulaşım açısından kolaylığına dikkat çekti.

Kiev şehri ile Boryspil uluslararası havaalanı güzergahında hızlı tren ile ulaşım sağlayacak yolcu sayısının 2019’da 3,8 milyon olacağı ve 80 UAH’lık bilet fiyatı ile projenin geri ödeme süresinin 10 yıl içerisinde tamamlanacağı varsayılıyor.

Kiev ile Boryspil Havaalanı arası tahmini seyahat süresinin 35-40 dakika olacağı bildirildi.

kaynak Ukr-Ayna.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]