Kamuoyu yoklaması: Ukraynalıların politikacılara olan güven seviyeleri

Ukraynalılar en yüksek oran ile eski Başbakan Arseniy Yatsenyuk, eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ve Anavatan Partisi lideri Yulia Timoşenko’ya güvenmediğini açıklıyor.

Kasım 2020 sonu itibariyle, Ukraynalıların çoğu tüm Ukraynalı politikacılara güvensizlik ifade ediyor.

Rating Sosyolojik Araştırmalar Grubu tarafından yapılan bir anketin ardından yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’e olan güven % 44 seviyesinde iken, % 53 güvenmediğini belirtmiştir.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitçko’ya güveniyorum diyenlerin oranı % 33, güvenmiyorum diyenlerin oranı % 54 iken, % 2’si ise tanımıyor.

Parlamentonun şu anki başkanı Dmitriy Razumkov’a güveniyorum diyenler % 27, güvenmiyorum diyenler % 32 iken, % 35’i tanımıyor.

Anavatan partisinin lideri Yulia Timoşenko’ya ankete katılanların % 25’i güveniyor, % 71’i güvenmiyor.

Yaşam İçin Muhalefet Platformu lideri Yuriy Boyko’ya ankete katılanların % 24’ü güveniyor, % 53 ona güvenmiyor, % 18’i ise onu tanımıyor.

Avrupa Dayanışma Partisi lideri Petro Poroşenko’ya ankete katılanların % 22’si güveniyor, % 75’i güvenmiyor.

İçişleri Bakanı Arsen Avakov’a güvenenler ise % 22. Güvenmeyenler % 65, % 7’si ise onu tanımıyor.

Eski Başbakan Arseniy Yatsenyuk’a güven % 15 seviyesinde iken, % 78’si güvenmiyor, % 3’ü ise onu tanımıyor.

Mevcut Başbakan Denis Şmigal’e sadece % 15’i güvenirken, % 46’sı güvenmiyor, % 34’ü ise onu tanımıyor.

Anket 28-30 Kasım 2020 tarihlerinde, Rusya’nın işgal ettiği topraklar haricinde, Ukrayna genelinde 2,500 katılımcı ile bilgisayar kullanarak telefon görüşmeleri yöntemiyle yapılmıştır.

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]