İklim değişikliğinin Ukrayna’ya etkisi: Meyve ve sebze verimi % 15-20 arttı

Küresel ısınma ve iklim değişikliği meyve ve sebze cerimlerini arttırıyor. Ukrayna’nın güneyinde sebze ve meyve verimi erken olgunlaşma nedeniyle % 15-20 arttı.

Artık salatalık, domates, marul ve sarımsak daha erken ekilip, daha erken hasat edilebiliyor denildi.

Herson bölgesinde iklim koşullarının subtropiklere benzer olduğu ve ekili ürünlerin listesini daha termofilik mahsuller lehine ayarlamak zorunda olan yerel çiftçilerin de bunun farkında olduğu belirtildi.

2020 yılının son 150 yılın en kurak yazında, Güney Ukrayna’da hünnap, badem, nar, muz, incir ve çeşitli turunçgillerin adaptasyonunun uygulanabilirliği kanıtlandı.

Ukrhidrometeoroloji Merkezi agrometeoroloji bölümünün başkanı Tatiana Adamenko “Ukrayna’da iklim, küresel ısınmanın meydana geldiğinden daha hızlı değişiyor. Bugün ortalama dünya sıcaklık artışı 1.1°C ise, Ukrayna’da bu rakam neredeyse 1.5°C’ye ulaşıyor ve son on yılda genel olarak ülkemizdeki hava sıcaklığı 2°C yükseldi.”dedi.

Şu anda, bir bütün olarak Ukrayna’daki hava, 60’lar ve 80’lerdeki güney Ukrayna’nın iklimine benziyor, ancak ülkenin Karadeniz bölgelerinde yaşayanlar, yazın oldukça sıcak, kışın ise daha ılık günler yaşıyor.

Herson, Nikolayev ve Odessa’da güneşli günlerin sayısı artarken, yağışların sayısı bu dönemde önemli ölçüde azaldı.

Böylece, Herson bölgesinin subtropikal iklimi, çiftçilerin soğan, havuç, patates, karpuz, kavun ve lahana gibi geleneksel mahsullerin iki veya üçünü birden hasat etmelerine ve daha pahalı egzotik bitkiler yetiştirmeyi düşünmelerine izin veriyor.

Herson bölgesinde çiftçilik yapan Roman Gnonov “Kırlara mandalina, portakal ve limon fidanları diktim, komşular ilgileniyor ve deneyimlerini paylaşmak istiyor. Bir ağaçtan hasat 20-30 kg meyveye ulaşıyor, tüm ağaçlar son kışları iyi tolere ediyor, çünkü gece bile hava sıcaklığı nadiren -3,-5°C’nin altına düşüyor. Ancak sulamayla ilgili sorun her yıl önem kazanıyor. Su daha pahalı hale geliyor ve yüksek kaliteli damla sulamanın düzenlenmesi zahmetli ve pahalı bir iş.” dedi .

Uzmanlara göre, 2050 yılına kadar dünyadaki bitkilerin yarıya yakını, sıcaklıktaki artış nedeniyle yeni iklim koşullarına uyum sağlayamadığı için ortadan kaybolabilir.

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]