İki ülkede sigortalı gözükmenin sakıncaları

19.07.2019 tarihli, 30836 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7186 sayılı torba kanunda bulunan “3201 sayılı Yurt Dışında Bulunan Türk Vatandaşlarının Yurt Dışında Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Hakkında Kanun”da belirtildiği üzere;

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının Türkiye’de 4/A (işçi) olarak sigortalı görünmeleri hem işyeri hem de işçi açısından sakıncalıdır. İleride SGK tarafından yapılan kontrollerde sigortalı göründüğü sürelerde yurtdışında olduğunun tespiti halinde ödediği sigorta primleri ve günleri silinir. Üstelik sahte sigortalı çalıştırmaktan işyeri ağır cezalar ile karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden kesinlikle bu şekilde sigorta girişi yapılmamalıdır.

Eğer Türkiye’de prim ödenmek isteniyorsa, isteğe bağlı (4B ) prim ödenebilir ya da ilerde yurtdışında geçen süreler borçlanılabilir.

Evren Damyan
Maup Üniversitesi ve Anadolu Üniversite Hukuk Fakültesi
Yüksek Lisans Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele

Uyarı:
Bu makalede yazanlardan doğacak zararlardan dolayı Ukrhaber sorumlu değildir. Tüm yazılanlar bilgilendirme amaçlıdır, hukuki işlemler için güncel yasalar ve yönetmelikler doğrultusunda profesyonel yardım alınmalıdır.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]