Güriş Ukrayna’da Ovid Rüzgar Enerjisi Santrali’ni devreye aldı

Güriş Ukrayna'da Ovid Rüzgar Enerjisi Santrali'ni devreye aldı

Güriş Holding, Odessa yakınlarında 55 milyon avro ile hayata geçirdiği 32.4 megavat kapasiteli Ovid Rüzgar Enerjisi Santrali’ni (RES) devreye aldı.

Odessa Ovidiopol bölgesinde kurulan santralin açılışı, Türkiye ve Ukrayna’nın kamu ve özel sektör temsilcilerinin katıldığı bir törenle gerçekleştirildi.

Her biri 3.6 MW kapasiteli 9 türbinden oluşan Ovid RES, Güriş’in Ukrayna’daki ilk yatırımı olarak olarak kayıtlara geçti.

Yılda 118 milyon kilovatsaat elektrik üretilecek santral, yaklaşık 32 bin hanenin elektriğini karşılayacak.

Santralde üretilen elektrik, 10 yıl boyunca KW başına 10 avro/cent alım garantisi üzerinden Ukrayna devlet elektrik şirketine satılacak. Alım garantisi süresinin bitmesinin ardından, santral ürettiği elektriği piyasa şartlarında satmaya devam edecek.

Bakınız: Güriş Odessa’da 64 Milyon Avroluk Rüzgar Enerji Santrali İnşa Edecek

Şirket, inşa edeceği yeni rüzgar santralleri ile Ukrayna’daki kurulu gücünü 220 megavat seviyesine çıkarmayı planlıyor.

Rüzgar enerjisindeki 770 MW kurulu güce sahip Ukrayna’da, kapasitenin yıl sonuna kadar bin megavata yükselmesi bekleniyor.

Güriş’in Ukrayna’da Yeni Yatırımları Olacak

Güriş Holding A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Cem Özkök, yaptığı açıklamada, Ukrayna’da yenilenebilir enerji alanında yeni yatırım planları olduğunu dile getirdi.

Şu anda Karpatlar Bölgesi’nde inşa etmeyi planladıkları 120 megavatlık bir rüzgar enerji santrali olduğunu belirten Özkök  “Bu kapasitenin ilk etabı olan 40 megavat için 20 Eylül itibarıyla inşaat iznini aldık. Bu yıl sonrasında alım garantisi mekanizması sona ereceği için inşaat iznini almak çok önemli, çünkü inşaat izni alındığında alım garantisi kapsamına girebiliyorsunuz. Bu kapsamda, 40 megavatlık kısmı gelecek sene devreye alacağız. Yıl sonuna kadar kalan 80 megavatlık kısmının da inşaat iznini almayı planlıyoruz. Böylece, Ovid RES ve yeni 120 megavatlık santralimiz için toplam yatırım hacmimiz 180 milyon avroyu bulacak. Ayrıca, 70 megavatlık bir rüzgar santrali için de izin başvurularımızı tamamladık. Bu santral alım garantisi süresine yetişirse yapacağız, yetiştiremezsek bu kapasite ihaleye açıldığı zaman ihaleye girip almayı planlıyoruz.” dedi.

Ukrayna’da depolama ve güneş enerjisi alanında da çalışmalar olduğunu anlatan Özkök, güneş enerjisinde 10 ve 19 megavatlık iki güneş santrali yapmak üzere görüşmelerini sürdürdüklerini vurguladı.

Kaynak: AA

Caner Cangül

Endüstri Mühendisi. Internet teknolojileri ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin teknik sorumluluğu ve yönetimi yanında editörlük ve çevirmenlik yapmaktadır. 8 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]