Focus dergisi Ukrayna’nın en etkili 100 kadınını seçti

Focus dergisi 2006’da Ukrayna’da kurulmasından bu yana her yıl geleneksel olarak Ekim ayında “Ukrayna’nın En Etkili 100 Kadını” derecelendirmesini sunuyor.

Focus dergisi Ukrayna'nın en etkili 100 kadınını seçti

Editörler, ülkedeki siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel süreçler üzerinde en çok etkiye sahip olan kadınların bir listesini hazırlamaktadır. Bu sene reytingin en üstünde Ukrayna Başsavcısı Irina Venediktova var.

Siyaset ve ekonomi dünyasında kişilerin sürekli yenilenmesi nedeniyle bu yılki sıralamanın bileşimini tahmin etmek editörler için zordu. Yani 2020 yılındaki derecelendirme % 55 oranında güncellendi . Yeni yüzler arasında büyük şirketlerin üst düzey yöneticileri, siyaset kadınlar, şov dünyasının temsilcileri var.

Bu yıl, reytingin yeni bir lideri var: Ukrayna tarihindeki ilk kadın başsavcı Irina Venediktova. Reytingin ikinci sırasında ise Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın eşi Elena Zelenskaya var .

Ukrayna’nın en etkili 10 kadını

  1. Ukrayna Başsavcısı: Irina Venediktova
  2. Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın eşi: Elena Zelenskaya
  3. Anavatan partisi lideri: Yulya Timoşenko
  4. Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı: Yulya Kovaliv
  5. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü: Yulya Mendel
  6. Ukrayna’nın en zengin kadını olan Epicenter K’nın ortak sahibi: Galina Gerega,
  7. NBU Birinci Başkan Yardımcısı: Ekaterina Rojkova,
  8. Kiev Kent Konseyi seçimlerinde “Avrupa Dayanışma” partisi listesinin lideri: Marina Poroşenko,
  9. Yolsuzlukla Mücadele Yüksek Mahkemesi başkanı: Elena Tanaseviç,
  10. Bulaşıcı hastalıklar doktoru: Olga Kobevko.

Bu yılki derecelendirme, Ukrayna’daki kadınların uzun süredir “zayıf cinsiyet” olmaktan çıktıklarını ve hükümetin yürütme, yasama ve yargı organlarında yoğun bir şekilde temsil edildiğini açıkça gösteriyor. Özellikle Sosyal Politika Bakanı Marina Lazebna, Yargıtay Başkanı Valentina Danishevskaya, Başbakan Yardımcısı ve Avrupa-Atlantik Entegrasyon Başkanı Olga Stefanishina, Enerji Bakanı Olga Buslavets, Dışişleri Birinci Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Milletvekilleri Yevgeniya Kravchuk, Olga Vasilevskaya-Smaglyuk, Yulia Grishina, Nina Yuzhanina, Irina Gerashchenko, Ivanna Klimpush-Tsintsadze, PACE Ukrayna heyeti başkanı Yelizaveta Yasko, Golos partisi lideri Kira Rudyk, Kiev belediye başkan adayı Iryna Vereshchuk.

İş kadınları da derecelendirmede temsil ediliyor: Farmak Denetim Kurulu Başkanı Filya Zhebrovskaya, Bayadera Group’un ortak sahibi Natalya Bondareva, Alfa-Bank (Ukrayna) Yönetim Kurulu Başkanı Victoria Mikhaile, Vodafone Ukrayna CEO’su Olga Ustinova, Interpipe Vera Smal’in boru bölümü müdürü Olga Ustinova ve diğerleri …

Kültür ve gösteri dünyasından, Ukrayna Ulusal Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu’ndan balerin, oyuncu ve yapımcı Irma Vitkovskaya-Vantsa, şarkıcı ve TV sunucusu Tina Karol, rap şarkıcısı Alyona Alyona, şarkıcı ve blog yazarı Olya Polyakova, şarkıcı ve besteci Yulia Sanina.

Geleneksel olarak, kitle iletişim araçlarının temsilcileri reytingde yer buldu: ICTV kanalı sunucusu Oksana Sokolova, 1 + 1 kanalının TV sunucusu Alla Mazur, gazeteci Sonya Koshkina ve diğerleri etkili olan yüzler arasındadır.

Mevcut derecelendirmede, spor dünyasında çok az temsilci var. Bunun nedeni karantinaya bağlanmaktadır. Sıralamaya yeni katılan, 2020 yılında ülkenin en iyi futbol hakemi olarak tanınan Ekaterina Monzul oldu.

Focus dergisi editörü Eleksey Gozubey “Bu yılki seçimimizin ana kriteri, katılımcıların bir bütün olarak devlet için veya faaliyet alanlarında önemli kararların alınmasını etkileme yeteneğiydi ve kamuoyu üzerindeki etkileriydi. Neyse ki, sıralamada bu türden kadınların sayısının giderek arttığını belirtebilirim. Politikacılara ve iş dünyasından insanlara ek olarak, Çernovtsi’den bulaşıcı hastalık doktoru Olga Kobevko‘nun sadece koronavirüs hastalarına yardım etmekle kalmayıp aynı zamanda tüm devlet sisteminin bu yönde, olup bitenlerin ölçeğini gizlemeden çalışması için mücadele eden 10 numaraya dikkat çekeceğim. Aynı derecede önemli olan, bu yıl Ukrayna ordusunda “Hyacinth S” topçu taburunun komutanlığını yöneten Jitomir bölgesinden Lyubov Plaksyuk’un pozisyonudur. Gelecekte bu tür kadın kahramanları olabildiğince çok görmek istiyoruz ve toplumumuzu siyasilerden çok daha fazla etkileyebilirler.” dedi.

Derecelendirmedeki katılımcıların ortalama portresi şu şekildedir:

Yaş – 43 yaş,
Eğitim seviyesi – 1.5 yüksek eğitim,
Çocuk sayısı – 1.2.
En güçlü 100 kadından 90’ı Kiev’de yaşıyor.

Ayrıca Focus internet sitesi üzerinden halkın katılımı ile yapılan en etkili 100 kadın anketinde ilk sıraları blogger ve youtuberlar aldı. İlk sırayı 36,365 oy alan Olga Şariy işgal etti. İkinci sırada yine bir başka blogger 16,829 oyla Elena Lukaş yer aldı.

Ukrayna'nın en etkili 100 kadını

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]