Faizlerin düşmesi sonucu Ukrayna devlet tahvillerine talep düşmeye başladı

Ukrayna Maliye Bakanlığı, tahvillerdeki reeskont oranını % 13.5’ten % 11’e düşürdükten sonra satışlar 2.3 milyar grivna seviyesine düştü.

Maliye Bakanlığı web sitesindeki bilgilere göre, tahvillere toplam talep, iki hafta önce 12 milyar UAH ve üç hafta önce 13.3 milyar dolar idi. Bu hafta ise 4.2 milyar UAH olarak gerçekleşti.

Özellikle, talepteki en büyük düşüş 3 yıl vadeli tahviller için gerçekleşti: 3 yıl vadeli tahvillere talep 4 kat, 6 ay ve 1.5 yıl vadeli tahvillere talep yaklaşık 2,5-3 kat azaldı.

3 yıl vadeli tahvillere talep 0.9 milyar UAH, 6 ay vadeli tahvillere 1.1 milyar UAH ve 1.5 yıl vadeli tahvillere 2.1 milyar UAH talep oldu.

Açık artırmalarda satışlar ise 2.3 milyar UAH’a düştü.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]

Önceki yazıyı okuyun:
Ukrayna’da asgari ücret, zengin AB ülkelerinden 8-12 kat daha düşük (Infografik)

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi, AB ülkelerindeki asgari maaşları analiz etti. Eurostat tarafından açıklanan araştırmanın raporuna göre, asgari aylık ücret doğuda

Kapat