Tüketici fiyatları endeksi üç ay içinde ilk kez Eylül ayında arttı.

Devlet İstatistik Servisi web sitesinde bildirildiğine göre Eylül ayında Ağustos ayına göre tüketici fiyatları endeksi % 0.7 olarak gerçekleşti. Ağustos ayında enflasyon Temmuz ayına göre % 0.3 düşmüştü. 2019 yılı Ocak ayından bu yana artış ise % 3.4 oldu.

Eylül 2019’daki en yüksek artış, sebze ve demiryolu yolcu taşımacılığı (her biri % 28), sıcak su ve ısıtma (her biri % 19.1) ve içme sularında (% 17.9) kaydedilmiştir.

İncelenen dönemde, yumurta (% 23.6), doğalgaz (% 8.5), yakıt ve yağlar (% 8.2) ve ayakkabı (% 0.3) fiyatlarında da bir düşüş gerçekleşmiştir.

Bakınız: Ağustos ayında da Ukrayna’da fiyatlar düştü. % 0.3 deflasyon

Devlet İstatistik Servisi, raporda Kırım, Sevastopol’daki Rus işgal bölgelerinin ve Lugansk ve Donetsk bölgelerinin verilerini içermediği belirtilmiştir.

Son 12 aylık rakamlar dikkate alındığında Eylül ayında enflasyon % 7.5 olarak gerçekleşmiş oldu. Temmuz 2019’da son 1 yıllık enflasyon % 9.1 iken Ağustos 2019’da da % 8.8’e düşmüştü. Ukrayna Merkez Bankası tahminlerine göre yıl sonunda enflasyon % 6.3’e gerileyecek.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]