Düşürülen yolcu uçağının tazminatı konusunda İran ile Ukrayna arasında anlaşmazlık

İran, Ocak ayında Tahran üzerinde yanlışlıkla füzeyle düşürdüğü Ukrayna yolcu uçağının Avrupalı şirketler tarafından sigortalandığını, bu nedenle tazminat ödemeyeceğini açıklarken, Ukrayna, tazminatı ödemekle yükümlü tarafın İran olduğunu vurguladı.

İran resmi ajansı IRNA’ya göre, İran Merkezi Sigorta Kurumu Başkanı Gulam Rıza Süleymani, Ukrayna ile tazminatın ödenmesine ilişkin görüşmelere dair açıklama yaptı.

Ukrayna uçağının Avrupalı şirketler tarafından sigortalandığını ifade eden Süleymani, “İranlı şirketlerin bu konuyla ilgisi yok. Bu konuda tazminat, uçağı sigortalayan şirketler tarafından ödenmelidir.” dedi.

Ukrayna’dan İran’ın tazminat açıklamasına cevap

İran’ın açıklamasına cevap veren Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Yevgeniy Enin Facebook hesabından yaptığı açıklamada “İran’ın uçağın düşürülmesi sorumluluğundan kaçınma olasılığını düşünmek zor. Bunu tüm ilgili ülkeler anlıyor.” ifadelerini kullandı.

İran heyetinin, düşürülen yolcu uçağının tazminatıyla ilgili müzakereler için geçen ay Ukrayna’ya geldiğini hatırlatan Enin, İran tarafının müzakereler esnasında tazminatı ödemeye hazır olduğunu teyit ettiğine dikkati çekti.

“Bu konuyu bir sonraki müzakere gündemine dahil etmeyi kararlaştırdık.” ifadelerini kullanan Enin, Ukrayna Havayollarına ait uçağın Avrupalı bir sigorta şirketi tarafından sigortalandığını doğruladı.

Enin, açıklamasında “İran, Ukrayna Uluslararası Havayollarına direkt olmasa da ilgili sigorta şirketlerinin kayıplarını rücu yoluyla tazmin etmek zorunda kalacaktır.” ifadelerine yer verdi.

İki ülke yetkilileri arasındaki tazminat görüşmeleri geçen ay Kiev’de yapılmış ve İran’ın tazminat ödemeyi kabul ettiği açıklanmıştı.

Kaynak: AA

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]

Önceki yazıyı okuyun:
Hiv AİDS
Ukrayna’da Temmuz’da 1356 yeni HIV enfeksiyonu vakası resmi olarak kaydedildi

Ukrayna Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Merkezi tarafından bildirildiğine göre, Ukrayna'da Temmuz ayında 1,356 yeni HIV enfeksiyonu vakası resmi olarak kaydedildi.

Kapat