Dünya Sağlık Örgütü Koronavirüsü ‘Pandemi’ olarak ilan etti

Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) pandemi (küresel salgın) olarak nitelendirilebileceğini duyurdu. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros “Salgının hem yayılma hızı hem şiddeti dolayısıyla endişeliyiz. Bu nedenle Covid-19’un pandemi olarak karakterize etmeye karar verdik” dedi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre’deki merkezinde yaptığı basın toplantısında Kovid-19’a ilişkin açıklamalarda bulundu.

İki hafta içinde, Çin dışında Kovid-19 vaka sayının 13 kat, etkilenen ülke sayısının da 3 kat arttığını aktaran Ghebreyesus, Kovid-19 için bölgeler ve gruplar üstü, dünyayı saran salgın anlamına gelen “pandemi” kararını açıkladı.

Ghebreyesus, DSÖ’nün salgını 24 saat boyunca değerlendirdiğini ve virüsün yayılma ve şiddetinden derin endişe duyduklarını ve virüse karşı yeteri kadar harekete geçilmediğini vurgulayarak, “Bundan dolayı Kovid-19’un bir pandemi olarak nitelendirilebileceği değerlendirmesini yaptık.” diye konuştu.

Pandeminin hafif ve dikkatsizce kullanılan bir kelime olmadığını vurgulayan Ghebreyesus, “Yanlış kullanılması durumunda mantıksız korkuya, mücadelenin bittiğine dair haksız kabullenmeye ve gereksiz acı ve ölüme yol açan bir kelimedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Pandemi nedir?

DSÖ, daha önce koronavirüs salgını için sabit seviyede oluşan ve popülasyonda görece olarak yüksek derece seyreden hastalıklara verilen epidemi terimini kullanıyordu. Pandemi terimi ise koronavirüs gibi bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklar için kullanılmaktadır.

Kaynak: superhaber.tv

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]