Dünya Bankası Ukrayna’nın GSYİH büyüme tahminlerini yükseltti

Dünya Bankası analistleri Ukrayna ekonomisinin gelişimi için beklentileri değiştirdi.

Uzmanlara göre, geçen yıl Haziran ayında % 3.4 olan tahminlerini iyileştirerek 2020’de Ukrayna‘nın GSYİH büyüme tahminlerini % 3.7 olarak güncelledi. Küresel Ekonomik Görünüm raporuna 2021’de GSYİH büyümesinin % 4.2’ye (+ 0.4%) ulaşması 2022’de de % 4.2 oranında devam etmesi bekleniyor.

Dünya Bankası, bu yıl küresel ekonomik büyümenin 2019’daki % 2.4’e göre % 2.5’e ulaşacağını tahmin ediyor. Dünyanın ekonomik toparlanmasının nedenleri arasında, analistler Çin ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki zayıflayan ticaret savaşının ardından yatırım ve ticaretin yeniden başlaması olarak öngörülmektedir.

Uzmanlar, gelişmiş ekonomiler arasındaki büyümenin daha düşük olacağını belirtiyor. Genel olarak imalat sanayindeki düşük faaliyet nedeniyle % 1.4’e düşecektir. Aynı zamanda, gelişmekte olan pazarlara sahip ülkelerde, bankanın tahminlerine göre ekonomik büyüme oranı bu yıl % 4.1’e ulaştı.

ABD ekonomisinin 2020’deki büyüme oranı 2019’da % 2.3’ten % 1.8’e düşecek. Avro bölgesinde ekonomik büyüme, düşük aktivite ve sanayi nedeniyle % 1.1’den % 1’e düşecektir.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 32 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]