Dikkat! Ukrayna plajlarında boğulmalar arttı. 10 günde 90 kişi boğuldu.

Temmuz ayının başından bu yana, 10 günlük sürede Ukrayna’nın nehir, göl ve plajlarında 90 kişi boğularak öldü. Bunlardan 10’u ise çocuk.

Boğulma

Yayınlanan raporda “Operasyonel verilere göre, 11 Temmuz itibariyle Ukrayna’nın su kütlelerinde ayın başından beri 90 kişi öldü, 10’u çocuktu. 10’u çocuk olmak üzere 59 kişi kurtarıldı.” denildi.

Özellikle göl ve nehirlerde bilinmeyen noktalarda serinlemek büyük risk taşımaktadır.

Kurtarıcılar plaj mevsimi boyunca su üzerinde güvenli davranış kurallarını da hatırlattı:

  • Dinlenme ve yüzme için doğru yer seçimi;
  • Yüzme sırasında güvenlik kurallarına sıkı sıkıya uyulması;
  • Çocukların yetişkinler tarafından sürekli izlenmesi;
  • Alkollü içeceklere kategorik bir “hayır”, çünkü alkollü iken insanlar uyanıklıklarını kaybederler ve tehlikeli bir durumda kendilerini yeterince yönlendiremezler.

Ayrıca, yaz tatillerinde, Ukrayna Devlet Acil Servisi, vatandaşları çocukları boş zamanlarında takip etmeye ve en küçük rezervuarları bile kendi başlarına ziyaret etmelerine izin vermemeye çağırıyor.

Haziran ayında Ukrayna sularında 36’sı çocuk olmak üzere 234 kişi boğulmuştu.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]

Önceki yazıyı okuyun:
koronavirüs vakaları Ukrayna bölgeler
Ukrayna koronavirüs rakamları: Günlük 678 artışla, toplam 53,521 (12 Temmuz)

Ukrayna Halk Sağlığı Merkezi’ne göre, 12 Temmuz günü sabah itibariyle yayınlanan verilere göre önceki gün içerisinde 678 laboratuvar onaylı yeni...

Kapat