Çernobil’de 3 yerde küçük çaplı yangın. Koku Kiev’de hissediliyor.

Devlet Acil Servisi’den bildirildiğine göre Çernobil dışlama bölgesinde kuvvetli rüzgardan ötürü üç yeni yangın merkezi ortaya çıktı.

Devlet Acil Durumlar Bakanlığı acil müdahale departmanı başkanı Vladimir Demçuk, ”Büyük ölçekli olmayan ve tehdit edici bir karaktere sahip olmayan üç yeni yangın odağı ortaya çıktı.” dedi.

Genel olarak, Çernobil bölgesinde, itfaiyeciler tutuşan kuru ağaçlar ile turba bataklıklarındaki ortaya çıkan ateşi söndürmektedir. Ayrıca Jitomir’e bağlı Orvuç (Овруч) kasabası civarında da büyük ölçekli bir yangın olduğu belirtildi.

Bölgeye binden fazla kişi, 120 itfaiye ve söndürme aracı ile iki yangın söndürme helikopteri sevkedildi.

Ayrıca Çernobil dışlama bölgesinde toz fırtınasının sürdüğü bildirildi . Kötü hava koşulları Çernobil bölgesinde yangın tehlikesi durumunu zorlaştırabilir.

Konu ile ilgili açıklama yapan Kiev belediye başkanı Vitaliy Kliçko ”Kiev’deki duman nedeniyle uzmanlar pencereleri kapatmayı ve dışarı çıkmamayı öneriyor. Bunun nedeni, Jitomir ve Çernobil Dışlama Bölgesi’ndeki yangınlar olup, bu dumanı şehre getiren kuzeybatı rüzgarıdır.” dedi.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]