Bloomberg Araştırması: “Türkiye’de İnsanlar Ukrayna’dakilerden Daha Sağlıklı”

Hangi ülkelerde yaşayan kişiler daha sağlıklı? Bloomberg bu konudaki verileri araştırdı. Araştırmada Türkiye, Rusya’nın 44 basamak önünde yer aldı. Bloomberg’in Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler verilerine dayanan verilerine göre, halkın sağlık seviyesinin en yüksek olduğu ülkeler sıralamasında Rusya 169 ülke içinde 95’inci, Türkiye 51’inci sırada yer aldı.

Küba (30), Şili (33), İran (69), Belarus (81), Ukrayna (93) ve Venezuela (87) listede Rusya’nın önünde olan bazı ülkeler.
Araştırmaya göre halkın en sağlıklı olduğu ülkeler ise şöyle sıralanıyor: İspanya, İtalya, İzlanda, Japonya, İsviçre, İsveç, Avustralya, Singapur, Norveç, İsrail. Listede Kanada 16’ıncı, ABD 35’inci sırada.
Araştırmada, Akdeniz mutfağının yaygın olduğu, zeytinyağı ve faydalı yemişlerin sık tüketildiği ülkelerde kalp ve damar hastalıklarının daha az görüldüğünün altı çizildi.

İnsanların iyi hayat beklentisi, saplık hizmetlerinetemiz içme suyuna erişim imkanı, sigara tiryakiliği ve obezite oranı gibi faktörler araştırmada etkili oldu.
Kaynak: (Turkrus)

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]