Blinken: Ukrayna iki zorlukla karşı karşıya: Rusya ve yolsuzluk, birbirleriyle bağlantılılar

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna halkının yalnızca yasaların kabul edilmesini değil, aynı zamanda yolsuzlukla mücadeleyi de içeren uygulamaları görmek istediklerini söyledi.

Blinken, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile Kiev’de yapılan görüşmenin ardından basın toplantısında “Kanunlar çok önemlidir, ancak bunların uygulanması daha az önemli değildir ve duyduğumuz şey, Ukrayna halkının yalnızca kanunların kabul edilmesini değil, aynı zamanda yolsuzlukla mücadeleyi de içerecek şekilde bu konunların uygulanmasını görmek istedikleridir.” dedi.

Ukrayna cumhurbaşkanı ile reform konusunu ve bunların ne kadar önemli olduğunu ayrıntılı olarak tartıştığını kaydeden Blinken “Dediğim gibi, Ukrayna iki güçlükle karşı karşıya. Biri dışarıdan: Rusya’dan. Üstelik içeriden de bir tehdit var, bu yolsuzluk, oligarklar ve çıkarlarını halkın çıkarlarının üstünde tutan diğer kişiler. Bu iki unsur birbirine bağlı, çünkü Rusya aynı zamanda yolsuzluğu ve Ukrayna halkının çıkarlarına karşı kendi çıkarlarını ilerletmesine yardımcı olacak kişileri kullanıyor: Ukrayna halkından kendilerine ait olanı doğrudan ellerinden almak istiyorlar.” dedi.

Ona göre bu bağlamda Zelenskiy ile birlikte kurumsal yönetişim için çalışmaya devam etmenin önemi hakkında konuştuklarını belirten Blinken sözlerine “Bu mesele, özellikle Naftogaz açısından son derece önemlidir, ancak sadece Naftogaz için değil. Bu, ana kurumları ilgilendiriyor. Güçlü ve bağımsız bir yolsuzlukla mücadele konseyinin önemini konuştuk, yargı reformlarından da bahsettik. Yargıçların nasıl seçildiğini, Verkhovna Rada’nın Güvenlik Servisi reformu için yürüttüğü çalışmaları tartıştık. Yasa ilk görüşmede çoktan geçti. Başkanın dediği gibi, önemli zorlukların devam ettiğini anlamak çok önemlidir. Ancak toprak reformunda da önemli ilerlemeler var. Bu çok önemli bir konu, kaçak geliri ilgilendiren yeni bir yasa, yeni milletvekili dokunulmazlığı yasası çok önemli.” şeklinde devam etti.

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]