İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ukrayna’da İçişleri Bakanlığına bağlı birimlerin taktik ihtisaslı tatbikatına katıldı.

İçişleri Bakanı Soylu, Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov ile beraberlerindeki heyet, helikopterlerle programın yapılacağı Ukrayna Milli Muhafızları Askeri Komutanlığına geldi. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin katılmasıyla başlayan tatbikatı bazı yabancı ülke temsilcileri de takip etti.

 

Tatbikat kapsamında Ukrayna İçişleri Bakanlığına bağlı sivil savunma ve arama kurtarma birimleri ile Ukrayna Milli Muhafızları ve polisin imkan ve kabiliyetleri ortaya konuldu. Senaryo gereği oluşturulan acil durum bölgesinin helikopterle keşfinin ardından arama kurtarma ve sağlık ekiplerince bölgede çalışma başlatıldı. Bu kapsamda yaralananların bir kısmı helikopterle, bazıları ise ambulanslarla hastanelere sevk edildi. İtfaiye ekipleri de bölgede çıkan yangına müdahale etti. Ukrayna Milli Muhafızlarının keskin nişancı tüfekleri ile statik ve hareketli atışları katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

 

Güvenlik güçlerinin baskı altındaki bölgeden iki helikopterin de desteğiyle çıkma operasyonu alkış aldı. Dedektör köpekler tarafından tespit edilen patlayıcı maddeler, uzman ekiplerce kontrollü olarak patlatıldı. Daha sonra Zelenskiy, Avakov, Soylu ve diğer katılımcılar, ilgili birimlerin kullandığı araç ve teçhizatların olduğu sergiyi gezdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, tatbikat bölgesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu kabul ederek, bir süre görüştü.

Bakınız: İçişleri Bakanı Soylu Ukrayna’da: Avakov ile görüştü

T.C. Kiev Büyükelçiliğinin sosyal medya hesabındaki paylasımında şu bilgilere yer verildi;

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Ukraynalı mevkidaşı Sayın Arsen Avakov’un daveti üzerine Kiev’e geldi. Görüşmelerinin ardından iki Bakan Ukrayna İçişleri Bakanlığına bağlı unsurların katıldığı tatbikatları izlediler.

Sayın Soylu, aynı tatbikatı görmek üzere alanda bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’le de bir araya geldi.

Ziyaret kapsamında savunma sanayii ve güvenlik alanlarında işbirliği imkanları ele alındı. denildi.

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Ukraynalı mevkidaşı Sayın Arsen Avakov'un daveti üzerine Kiev’e geldi….

T.C. Kiev Büyükelçiliği/Посольство Республіки Туреччина в Україні paylaştı: 1 Ekim 2019 Salı

Kaynak: İHA

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]