244 Bin Ukraynalı HIV Taşıyor

Sağlık Bakanı Ulyana Suprun’un Facebook mesajında belirttiğine göre Ukrayna’da 244 binden fazla kişi HIV ile yaşıyor ve bunların sadece yarısı durumlarının farkında.

“Bugün Ukrayna’da yaklaşık 244 bin HIV virüslü var. Aynı zamanda, HIV ile yaşayan insanların sadece yarısı durumlarının farkındadır. Hastalığın zamanında teşhisi, yaşamı önemli ölçüde uzatan etkili tedavinin anahtarıdır. Suprun, Ukraynalılar HIV testini aile doktorlarında ya da test merkezlerinde yapabilirler.” dedi.

Suprun, Ukrayna’da HIV enfeksiyonuna % 65 oranında cinsel yolla yakalandığını da vurguladı ve “15-30 yaş arası gençlerde önemli sayıda yeni HIV enfeksiyonu ortaya çıkıyor” dedi.

Ukrayna, HIV enfeksiyonu tedavisinde yeni standartları benimseyen Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkeleri arasında ilk oldu. En son standartlar Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tavsiyelerine göre geliştirilmiştir. Artık HIV bulaşmış her insan, kandaki virüs miktarına bakılmaksızın ömür boyu ücretsiz tedavi hakkına sahiptir. Sağlık Bakanlığı enfeksiyonunun tedavisi için yeni klinik protokollerin tanıtımıyla sadece daha verimli değil, aynı zamanda maddi yönden artık erişilebilir olacağına inanmaktadır.

Міністерство охорони здоров'я України затвердило новий клінічний протокол лікування та профілактики…

Уляна Супрун paylaştı: 18 Haziran 2019 Salı

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]