24 Ağustos Ukrayna Bağımsızlık Günü Kutlu Olsun!

Ukrayna Bağımsızlık Günü (Ukraynaca: День незалежності України) 24 Ağustos 1991 günü Ukrayna Parlamentosu tarafından kabul edilen Ukrayna Bağımsızlık Bildirgesi Yasası üzerine oluşturulan milli bayram ve tatil günüdür.

Ukrayna Bağımsızlık Referandumu ise 1 Aralık 1991 günü yapıldı. 31,891,742 oy kullanıldı ve % 92.26 ile kabul edildi.

Bağımsızlık gününden 1 gün öncesi ise 23 Ağustos 2004’den beri Ukrayna Bayrak Günü olarak kutlanmaktadır.

20 Şubat 1992’de Ukrayna Meclisi Ukrayna’nın Bağımsızlık Günü kararını kabul etti.

Ayrıca bakınız: Ukrayna’nın Bağımsızlığına Destek Rekor Seviyeye Ulaştı

Karar metninde şöyle yazıldı:

Ukrayna halkının iradesini ve bağımsızlık için sonsuz arzularını göz önüne alarak, 24 Ağustos 1991 tarihinde Ukrayna Bağımsızlık Bildirgesi Yasası’nın kabul edilmesinin tarihsel önemine binaen,

Ukrayna’nın Millet Meclisi Verkhovna Rada karar almıştır:

1. 24 Ağustos gününü Ukrayna Bağımsızlık Günü olarak kabul edilmiş ve her yıl Ukrayna’nın ulusal bayramı olarak kutlanır.

2. 16 Temmuz 1990 tarihli Ukrayna Sosyalist Cumhuriyet Birliği’nin Meclisi tarafından alınan “Ukrayna’nın Bağımsızlık Bildirgesi Günü” kararı geçersizdir.

Genel olarak bağımsızlık gününde Ukrayna‘nın başkenti Kiev’de askeri geçit töreni yapılmaktadır. Ancak Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy 10 Temmuz 2019 günü yayınladığı mesajında askeri geçit töreninin yapılmayacağını, bunun için yapılacak olan masraflar yerine personele 300 Milyon UAH prim verileceğini iletmişti.

Bağımsızlık gününden bir gün öncesi çalışma günü ise kısa çalışma günüdür. Bağımsızlık gününden sonraki gün ise tatil olmaktadır. Eğer haftasonuna denk gelirse Pazartesi günleri tatil olur.  O nedenle bu sene 26 Ağustos Pazartesi günü de resmi tatildir.

Caner Cangül

Endüstri Mühendisi. Internet teknolojileri ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin teknik sorumluluğu ve yönetimi yanında editörlük ve çevirmenlik yapmaktadır. 8 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]